Trump ei tällä kertaa vihjaillut Kanadan liittymisellä Yhdysvaltoihin.
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump ja Kanadan tuore pääministeri Mark Carney ovat kehuneet ensimmäistä puheluaan rakentavaksi.
Trump ja Carney puhuivat perjantaina. Puhelu sai enemmän huomiota kuin Yhdysvaltain ja Kanadan johtajien keskustelut normaaleissa olosuhteissa, koska maiden välit ovat tulehtuneet viime viikkoina. Trump on lätkäissyt Kanadalle järeitä tuontitulleja ja vihjaillut toistuvasti, että Kanadan pitäisi liittyä Yhdysvaltoihin sen 51. osavaltioksi.
– Lopetin juuri puhelun Kanadan pääministerin Mark Carneyn kanssa. Puhelu oli äärimmäisen tuottoisa, olemme samaa mieltä monista asioista, Trump sanoi Truth Social -viestipalvelussaan.
Trumpin sävy oli hyvin toisenlainen kuin hänen viime viikkojen nokittelussaan Kanadalle. Oli huomionarvoista, että Trump kutsui Carneya pääministeriksi, koska tämän edeltäjää Justin Trudeauta Trump oli usein sanonut "kuvernööri Trudeauksi", viittauksena siihen että Kanadasta tulisi Yhdysvaltojen osavaltio.
Lue myös: Kanadan uusi pääministeri aikoo tarjota toimintaa
– Olen aina rakastanut Kanadaa. Meillä oli erittäin hyvä keskustelu, Trump sanoi toimittajille perjantaina.
