Chicago Blackhawksin tähtihyökkääjä, kolminkertainen Stanley Cup -voittaja Patrick Kane vahvistaa Yhdysvaltojen maajoukkuetta jääkiekon MM-kisoissa Tanskassa. Myös Kanadan Connor McDavid on vahvistanut kisamatkansa.
Video: Leijonat kohtasi perjantaina Valko-Venäjän MM-kisoihin valmistavassa ottelussa.
Kanen turnausmatkan vahvisti maan jääkiekkoliitto maanantaina. Kane, 29, on kisoissa USA:n kapteeni.
Kane on tehnyt NHL:ssä 822 ottelussa 828 tehopistettä, ja on kertaalleen yltänyt yli 100 pisteen kauteen.
LUE MYÖS: Leijonille ensimmäinen NHL-vahvistus
Maajoukkuetta hän on edustanut muun muassa olympialaisissa 2010 ja 2014, ja palkintokaapista löytyy olympiahopea. MM-kisoissa Kane on esiintynyt kerran – kevään 2008 turnauksessa hän summasi 3+7 tehopistettä seitsemässä ottelussa.
Myös Blackhawksin hyökkääjä Alex DeBrincat ja puolustaja Connor Murphy edustavat Yhdysvaltoja MM-jäillä. DeBrincat voitti seuran maalipörssin 28 osumallaan heti tulokaskaudellaan.
MM-turnauksessa nähdään huimaa jääkiekkotaitoa, sillä Kanen lisäksi mukana on muun muassa kanadalainen , joka porskutti tällä kaudella toiseen peräkkäiseen pistepörssin voittoon NHL:ssä.

