Jalkapallon Veikkausliigassa pelaava Kuopion Palloseura ja kamerunilainen keskikenttäpelaaja Patrice Ollo ovat allekirjoittaneet yhden vuoden mittaisen pelaajasopimuksen, joka ulottuu sarjakauden 2010 loppuun saakka.
24-vuotias Olli pelasi viime kaudella 19 Veikkausliigaottelua KuPS-paidassa. Hän viimeisteli uransa ensimmäiset liigamaalit Jyväskylässä 5.8. pelatussa JJK-ottelussa, jonka kuopiolaiset voittivat 1-2.
Ollo oli viime kaudella 18 kertaa KuPS:n avauskokoonpanossa keräten liigakauden aikana 1583 peliminuuttia.
- Ollo pystyy pelaamaan niin topparina kuin alempana keskikenttämiehenäkin. Me tunnemme pelaajan ja olimme kiinnostuneita, kun hän ei mennytkään ulkomaille. Ollo oli meille helppo valinta ja tämä on erittäin hyvä ratkaisu meille, KuPS:n päävalmentaja Esa Pekonen toteaa.
Ollo on pelannut yhteensä 46 Veikkausliigaottelua VPS:n, RoPS:n ja KuPS:n väreissä.
(MTV3)