Kamala pomo? Näin radikaalisti epämieluisa esimies voi vaikuttaa terveyteesi
Nyt se on tutkittu, epämieluisa pomo voi todellakin olla vaaraksi terveydellesi.
Jos pomon kanssa syntyy usein riitaa, kannattaa työpaikan vaihtoa harkita. Tutkimuksien mukaan huono esimies voi nimittäin vaikuttaa terveydentilaasi huomattavalla tavalla.
Yli 200:ta tutkimuksesta kootun aineiston mukaan epämieluisan pomon aiheuttama työstressi vaikuttaa ihmiseen samalla tavalla kuin altistuminen tupakansavulle.
Joskus työpaikan vaihto olisi paras ratkaisu terveyden kannalta
Yhdysvaltalaisen tutkimuksen mukaan jopa 80 prosenttia työntekijöistä ilmoitti esimiehen olevan pääsyyllinen heidän kokemaansa työstressiin. Tästä seikasta huolimatta lähes 60 prosenttia vastaajista ilmoitti, ettei aio jättää työpaikkaansa huonon esimiehen vuoksi.
Joskus työpaikan vaihtaminen voisi kuitenkin olla paras ratkaisu. Mitä kauemmin työskentelet epämieluisan pomon alaisena, sitä suuremmat vaikutukset sillä on sekä fyysiselle että psyykkiselle terveydellesi.
Huono esimies on usein myös syynä siihen, että työmotivaatio katoaa tai työilmapiiri muuttuu negatiiviseksi. Myös nämä seikat aiheuttavat osaltaan tupakkaan verrattavaa stressiä.
Jos pomosi aiheuttaa sinulle harmaita hiuksia ja arvostat terveyttäsi, kannattaa työpaikan vaihtoa harkita.
Lähde: BBC
Uusimmat
-
16:27
Presidentti Zelenskyi kertoi tavanneensa Tanskan pääministerin, Donetskin separatistijohtaja väittää venäläisjoukkojen etenevän Donetskissa – MTV seuraa sotaa
-
16:09
Ennätysmäärä ihmisiä haki viime vuonna suojelua Suomesta, tahti ei juuri hyydy tänä vuonnakaan – "Historiallinen tilanne"
-
16:02
Tutkimus selvitti: Näin lihavuus vaikuttaa paksu- ja peräsuolisyöpän riskiin
-
15:58
Vapaaehtoisilla meripelastajilla viime vuonna 1 700 tehtävää – yli puolessa syynä oli tekninen vika tai huollon laiminlyönti
-
15:55
Lähde: Shokkisiirto – Man Cityn tähtipelaaja loppukaudeksi Saksaan
-
15:55
Salkkarit-hahmo muistelee villejä leikkejä ex-kumppaninsa kanssa: "Aijai, sitä alkuhuumaa"
-
15:53
IS: Ilpo Härmäläisen murhaoikeudenkäyntiin ilmestyi yllätystodistaja, joka pelkäsi aiemmin avata suutaan
-
15:28
Ulkoministeri Haavisto lopetti veikkaamisen Nato-prosessin aikatauluista – "Olemme Turkin ja Unkarin armoilla"
-
15:17
Naton pääsihteeri pyysi Etelä-Korealta lisää apua Ukrainalle ja varoitti Kiinasta
-
15:09
Poliisihallitus: Suomessa poliisi ei sallisi Koraanin polttamista – Supo: "Emme voi poissulkea vaikuttamiskeinona"
-
14:56
Huomattava määrä kuparia ja messinkiä katosi Mikkelissä – poliisi pyytää havaintoja kahdesta autosta
-
14:51
Syyttäjä ilmoittanut tyytymättömyyttä Viestikoekeskus-tuomioon
-
14:41
Taffel-tuotteiden raaka-aineisiin merkittävä muutos: "Koskee kaikkia perunalastuja, pähkinöitä ja snacks-tuotteita"
-
14:40
Kreml kiistää uhkaavan keskustelun Putinin ja Johnsonin välillä – katso videolta, mistä on kyse: "Boris, en halua satuttaa sinua, mutta..."
-
14:34
Renny Harlin vei Coco-tyttärensä ensimmäistä kertaa elokuvastudioon: "Sydämeni pakahtui"
-
14:28
Ison Omenan kuolemantapaus: Poliisin kiikarissa uusi tärkeä henkilö
-
14:24
Napoli-hyökkääjältä kylmänviileä ratkaisu viime hetkillä – joukkue hurjalla karkumatkalla Serie A:ssa
-
14:20
ISW: Lännen vaunuvitkuttelu rajoitti Ukrainan vastahyökkäyksiä – Venäjä valmistelee toista liikekannallepanoaan
-
14:17
Haavisto Erdoganin puheista: Nato-yhteistyö Ruotsin kanssa jatkuu – "Turkin kanssa ollaan menty prosessissa eteenpäin"
-
14:17
Ainakin 32 kuollut ja 147 loukkaantunut räjähdyksessä moskeijassa Pakistanissa – Pääministeri: Kyseessä itsemurhaisku
-
Lataa lisää