Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Kalle Rovanperältä tyhjentävää tekstiä kameran edessä – tämäkö mies kaipaa takaisin ralliautoon?

1:01Kalle Rovanperä nauttii täysin siemauksin osa-aikakuskin pestistään – "Ei se houkuttele niin paljon"Kalle Rovanperä nauttii täysin siemauksin osa-aikakuskin pestistään – "Ei se houkuttele niin paljon."MTV
Julkaistu 25.01.2024 19:31
Toimittajan kuva
Ossi Karvonen

ossi.karvonen@mtv.fi

ossikarvonen

Kalle Rovanperä vaikuttaa sisäistäneen osa-aikavapaansa MM-rallin pyörteistä täydellisesti. 

MAINOS

MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!

Japanin MM-ralli 6.–9.11.

Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2025.

Rovanperä ilmoitti toisen perättäisen mestaruuskautensa jälkeen loppuvuodesta 2023, että hän ajaa kaudella 2024 vain osan kisakalenterista. 

Suomalaistähti ei ole mukana viivalla Monte Carlon avauskisassa tällä viikolla, mutta on kuitenkin Monacossa nimeään kantavan Toyota-erikoisautomallin julkistuksen takia. 

LUE MYÖS: Tässä komeilee Kalle Rovanperän suunnittelema Toyota! Paljasti MTV Urheilulle erikoisauton herkut: "Sitä pystyy oikeasti paiskomaan"

Julkisuudessa on esitetty arvioita siitä, että maailmanmestarin kipinä täysipäiväiseen ajamiseen saattaisi syttyä uudestaan nopeastikin. MTV Urheilulle antamansa haastattelun perusteella Rovanperällä ei todellakaan ole kovaa hinkua ratin taakse.

– Tuosta kun aurinko laskee ja tuonne Sisteroneen äijät lähtevät vetämään, niin ei se houkuttele niin paljon, että siellä olisi pakko olla itse tällä kertaa, Rovanperä myhäili ja puhui "mukavammista suunnitelmista", kun häneltä tiedusteltiin MM-rallien katselemisesta vapaa-aikana. 

Monte Carlon MM-ralli käynnistyy torstaina kello 21.35. Illalla on ohjelmassa kaksi pimeässä ajettavaa erikoiskoetta. 

Pääkuvan videolla lisää Rovanperän tuoreita tunnelmia Monacosta. Hänen reaktionsa on paljonpuhuva, kun toimittaja Tomi Tuominen tivaa häneltä odotuksia avauskisasta. 

Alla puolestaan kuvaa Rovanperän suunnittelemasta ja hänen nimeään kantavasta Toyotan erikoismallista sekä suomalaistähden paljastukset auton herkuista. 

0:43Nyt on näyttävää! Kalle Rovanperä ja Sebastien Ogier esittelivät nimiään kantavat Toyota-erikoismallit MonacossaNyt on näyttävää! Kalle Rovanperä ja Sebastien Ogier esittelivät nimiään kantavat Toyota-erikoismallit Monacossa.

2:14Kalle Rovanperä paljasti suunnittelemansa erikois-Toyotan Monacossa – "Sitä pystyy oikeasti paiskomaan"Kalle Rovanperä paljasti suunnittelemansa erikois-Toyotan Monacossa – "Sitä pystyy oikeasti paiskomaan."

Lisää aiheesta:

Kalle Rovanperällä uusi työkalu – "Täyttä tekemistä"Aikooko Kalle Rovanperä tykittää täysillä? Suoraa puhetta Toyota-tähtien yhteenotosta TunturirallissaKalle Rovanperältä suolaus – mestaripartneri meni hieman hämilleen MTV:n rallistudiossaTässä komeilee Kalle Rovanperän suunnittelema Toyota! Paljasti MTV Urheilulle erikoisauton herkut: "Sitä pystyy oikeasti paiskomaan"Näin Jari-Matti Latvala otti Kalle Rovanperän jymyilmoituksen vastaan – painava huomio suomalaistähden roolistaJyväskylässä testejä ajava Kalle Rovanperä ei jättänyt katsojia kylmäksi – näin suomalainen lennätti autoaan
MM-ralliRalliKalle RovanperäToyotaMoottoriurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • 10:53
    Kalle Rovanperä

    Kalle Rovanperä valmistautunut kunnon selkäsaunaan: "Otan turpaan"

  • 08:02
    Marcus Grönholm

    Suomen rallilegenda autonsa apuvälineestä: "Täysin laiton"

  • Eilen19:47
    Ralli

    Esapekka Lappi kommentoi Kalle Rovanperän lähtöä – MM-sarjalle rajusti rapaa

  • Eilen12:41
    Sami Pajari

    Sami Pajarin rallitulevaisuuden yllä kysymysmerkkejä – "Hassulta tuntuisi"

  • ke12:58
    Ott Tänak

    Supersiirto viritteillä! Lähde: Ott Tänak ja Jari-Matti Latvala keskustelleet