Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kaksoismurhaaja löi toista vankia lyijykynällä silmään Turun vankilassa – tuomittiin tapon yrityksestä

Kuvituskuva Turun vankilasta.
Kuvituskuva Turun vankilasta.Jaakko Stenroos/All Over Press
Julkaistu 16.09.2022 14:23

MTV UUTISET – STT

Varsinais-Suomen käräjäoikeus tuomitsi perjantaina tapon yrityksestä vangin, joka iski toista vankia lyijykynällä silmään Turun vankilassa elokuussa 2020.

Oikeuden mukaan uhri yritti paeta paikalta iskun jälkeen, mutta mies seurasi uhria ja löi häntä uudelleen päähän. Tilanne päättyi vasta, kun vartija tuli väliin.

Mies tuomittiin myös virkamiehen väkivaltaisesta vastustamisesta, koska hän yritti potkia vartijaa sekä muutenkin laittoi voimakkaasti vastaan, kun häntä otettiin kiinni.

Tuomio tuli myös aiemmasta, toiseen vankiin kohdistuneesta pahoinpitelystä vankilan saunatiloissa sekä kahdesta vahingonteosta. Mies oli hajottanut paikkoja sellissään ja aiheuttanut kahdesti vesivahingon.

Rangaistusta määrätessä oikeus otti huomioon koventamisperusteena, että mies istui tekoaikaan tuomiota kahdesta murhasta ja pahoinpitelystä. Se tuomitsi Tino Dimitri Paunasalon, 32, neljän vuoden ja kahden kuukauden vankeuteen.

Aiheesta aiemmin: Kaksoismurhaaja yritti tappaa toisen vangin lyijykynällä Turussa – isku lävisti silmän

Katso myös: Vankiloiden työoloista vaietaan, vaikka tilanne on kriittinen – moni pohtii alan vaihtoa

7:21Vankiloiden työoloista vaietaan, vaikka tilanne on kriittinen – moni pohtii alan vaihtoa

Lisää aiheesta:

Vanki puukotti peilin palasilla – oikeus tyrmäsi syytetyn väitteet ja antoi usean vuoden tuomionSyyte: Vankia lyötiin rikotun peilin palasilla kaulaan Kylmäkosken vankilassaPelson vankilamurhasta tuomitulle poikkeuksellisen rangaistus vakavasta perheväkivallastaVerisesti vanginvartijan Pelsossa hengiltä moukaroinut mies yritti vapauduttuaan tappaa vaimonsa – syyttäjä vaatii vaarallisuusarviota ja neljää vuotta vankeuttaVanki iski ruokailuveitsellä toista vankia päähän Sukevan vankilan ruokalassa – tuomio tapon yrityksestäVanki yritti puukottaa kahta vartijaa teroitetulla hammasharjalla Riihimäen vankilassa – tähtäsi kaulaan
VäkivaltarikoksetTurkuVankilaTuomiotRikos

Tuoreimmat aiheesta

Väkivaltarikokset
  • 13:08
    Pahoinpitely

    Joukkio pahoinpiteli kaksikon törkeästi Varkaudessa, poliisi pyytää apua

  • ke15:01
    Oulu

    Parikymppinen nainen kirjoitteli nettiin ihmisten tappamisesta – oikeus katsoi avunpyynnöksi

  • 16.10.13:49
    Raisio

    Tapon yritys Raisiossa – kolmikymppinen nainen löi veitsellä

  • 15.10.17:58
    Rikos

    Kirvesmurhaaja yritti puukottaa toista vankia silmiin Riihimäen vankilassa

  • 15.10.16:05
    Henkirikokset

    Epäilty tappo Porvoossa – kolmekymppinen mies löytyi asunnosta kuolleena