Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Antti Kurvinen aloittaa maa- ja metsätalousministerinä – uusi tiede- ja kulttuuriministeri on Petri Honkonen

8:44Antti Kurvinen siirtyy maa- ja metsätalousministeriksi, Petri Honkosesta uusi tiede- ja kulttuuriministeriNäin keskustan puheenjohtaja Annika Saarikko kuvaili ministeriehdokkaita maaliskuussa.
Julkaistu 29.04.2022 06:23(Päivitetty 29.04.2022 12:26)

MTV UUTISET – STT

Hallituksessa on tapahtunut ministerivaihdoksia. Maa- ja metsätalousministeri Jari Lepän (kesk.) erottua tehtävästään tilalle nimitetiin tiede- ja kulttuuriministeri, kansanedustaja Antti Kurvinen (kesk.). Kurvisen tilalle tiede- ja kulttuuriministeriksi nimitettiin puolestaan kansanedustaja Petri Honkonen (kesk.).

Ministerinimitykset teki tasavallan presidentti Sauli Niinistö. Samalla hän vapautti aiemman maa- ja metsätalousministerin Jari Lepän (kesk.) valtioneuvoston jäsenyydestä. 

Valtioneuvoston viestintä tiedottaa, että presidentin esittelun jälkeen valtioneuvoston yleisistunnossa päätettiin muutoksista ministereiden työnjakoon ja sijaisuuksiin sekä ministerivaliokuntien ja -työryhmien kokoonpanoihin.

Lisäksi tuore ministeri Petri Honkonen vannoi istunnon alussa virkavalan ja antoi tuomarinvakuutuksen.

Honkonen on toisen kauden kansanedustaja Keski-Suomen vaalipiiristä ja keskustan varapuheenjohtaja. Koulutukseltaan hän on historian ja yhteiskuntaopin opettaja.

Honkonen arvioi maaliskuun lopulla, että hänen vastuualueellaan koulutuksessa ja kulttuurissa olosuhteet ovat todella vaikeat ja niiden yllä on koronan jättämä pitkä varjo. Hän sanoi, ettei hänellä ole tilanteesta mitään harhakuvitelmia.

Honkonen on luonnehtinut itseään sivistyspoliitikoksi. Ministerikautensa erääksi konkreettiseksi tavoitteeksi hän on nostanut Norjan mukaisen opintolainahyvityksen harvaan asutuille seuduille.

Lue myös:

 "Kynä vaihtuu auraan" – Antti Kurviselle uusi ministerinsalkku, näin kollegojen äänet jakautuivat kokouksessa

Lisää aiheesta:

"Kynä vaihtuu auraan" – Antti Kurviselle uusi ministerinsalkku, näin kollegojen äänet jakautuivat kokouksessaKeskusta ehdottaa uudeksi maa- ja metsätalousministeriksi Antti Kurvista, Petri Honkonen nousemassa tiede- ja kulttuuriministeriksiSuomenmaa: Keskusta kierrättää ministereitä – Jari Lepän korvaaja valitaan ensi torstainaVihreät vaihtoivat ministereitä Maria Ohisalon jäädessä perhevapaalle – katso tuoreen ympäristöministerin ja sisäministerin puheetLi Andersson palaa opetusministeriksi – Hanna Sarkkinen sosiaali- ja terveysministeriksi Aino-Kaisa Pekosen tilalleSuomi saa tänään uuden hallituksen, Sanna Marin ottaa ohjat käsiinsä – näin päivä etenee
Marinin hallitusJari LeppäAntti KurvinenKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Marinin hallitus
  • ke00:01
    Talous

    Nyt se on laskettu: Hyvätuloisten ostovoima kasvaa, yksinhuoltajilla ja työttömillä heikkenee

  • 17.5.00:01
    Politiikka

    Kysely: Orpon hallitus häviää kansan mielestä Marinin hallitukselle lähes kaikessa

  • 5.5.14:58
    Politiikka

    Hedelmöityshoitojen Kela-korvaus herättää hämmennystä

  • 22.4.16:10
    Kehysriihi

    Näin kehysriihen neuvottelut pyörivät kulissien takana – ilmasto voi aiheuttaa suurimmat väännöt

  • 14.4.20:21
    Vaalit 2025

    MTV:n politiikan toimittaja: Perussuomalaisten vaalitappion taustalla muutakin kuin hallitusvastuu