Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kaipolan tehtaan työntekijältä rajua kritiikkiä UPM:n johdolle: "Sanotaan suoraan, että vit*ttaa"

3:13Lopettamisuutinen iski kovaa Jämsän paperitehtaan työntekijöihin:"Työthän tässä loppuvat vain, elämä jatkuu vielä"Katso yllä oleva video: "Työthän tässä loppuu. mutta elämä jatkuu" – Jämsän paperitehtaan työntekijät mietteliäänä MTV Uutiset Liven lähetyksessä.
Julkaistu 27.08.2020 12:36

MTV UUTISET – KAUPPALEHTI

Keskiviikkona tuli synkkä talousuutinen, kun UPM tiedotti aikeistaan sulkea Jämsässä sijaitseva Kaipolan paperitehdas. Tehtaalla on 450 työntekijää.

Pääluottamusmies Ismo Salonen ei säästellyt sanojaan Kaipolan tehtaalla keskiviikkona järjestetyssä tiedotustilaisuudessa.

– Sanotaan suoraan, että vituttaa. Mielessä on myös pettymys, Salonen sanoi tiedotusvälineille.

Katso yllä oleva video: "Työthän tässä loppuu. mutta elämä jatkuu" – Jämsän paperitehtaan työntekijät mietteliäänä MTV Uutiset Liven lähetyksessä.

Salosen mukaan kyseessä on suomalaisen johtamisen "rimanalituspäivä".

– On helppo tehdä tuollaisia päätöksiä. Minun mielestäni tämä kertoo suomalaisen johtamisen tyyppiviasta. Mennään sieltä, mistä on matalin mennä ali.

Lue myös: UPM:n sulkeman Kaipolan työntekijöiden tulevaisuus näyttää synkältä: "Keski-ikä tehtaalla taitaa olla 50, on erittäin vaikeaa luoda uutta tulevaisuutta"

Pääluottamusmies kertoi, että olisi kaivannut rohkeita tekoja.

– Tuossa äsken kommentoitiin sitä keräyspaperia. Sanoisin itse entisenä siistaajana, että olen ylpeä siitä osaamisesta. Se nyt katoaa. Jos keräyspaperi menee ulkomaille, se on helvetinmoinen häpeä.

Lue myös: UPM sulkee Kaipolan tehtaan: Nyt puhuu toimitusjohtaja – "Verorasitus käynyt Suomessa ylivoimaiseksi"

Lisää aiheesta:

UPM lopettaa paperitehtaan – pääluottamushenkilö MTV:lle: "Vetäisi mielen matalaksi"Kaipolan yt-neuvottelut päättyivät – tehdas suljetaan kahden kuukauden sisään, yli 400 työtehtävää lopetetaanHäkämies ihmeissään Marinin UPM-puheista: "Hämmästelen, että pääministeri hyökkää tällä tavalla"Kaipolan tehtaassa 26 vuotta työskennellyt Tapio valmis jättämään paikkakunnan: "Kauniisti sanottuna tuntuu pahalta"UPM:n sulkeman Kaipolan työntekijöiden tulevaisuus näyttää synkältä: "Keski-ikä tehtaalla taitaa olla 50, on erittäin vaikeaa luoda uutta tulevaisuutta"UPM-johtaja: Jämsässä tehtiin kaikki mahdollinen tehtaan pitämiseksi elossa – "Erityisen murheelliseksi tämän tekee se, että Kaipola on sijaiskärsijä"
MuutosneuvottelutMetsäteollisuusUPMKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Muutosneuvottelut
  • ke16:03
    Metsä Group

    Näin päätähuimaavia tuloja potkuja jaelleen Metsä Groupin johto haali viime vuonna

  • ke13:21
    Metsä Group

    Metsä Fibre aloittaa muutosneuvottelut

  • ke11:37
    Metsä Group

    Metsä Group vähentää yli 500 työtehtävää Suomessa

  • ti17:47
    Valmet Automotive

    Valmet Automotivelta jätti-isku Uuteenkaupunkiin – yksi toiveikas asia huojensi kaupunginjohtajaa

  • ti15:40
    Valmet Automotive

    Valmet Automotiven muutosneuvottelut päätökseen – 860 lomautetaan, 235 saa potkut