SM-liigan siirtoraja umpeutuu keskiviikkona klo 23:59. Vahvistuksia kaivellaan edelleen pudotuspeleihin muun muassa Lahdessa ja Turussa.
SEURANTA: JYP teki rajun ratkaisun, Kärpät kaappasi hyökkääjän Pohjois-Amerikasta
Loistokautta pelaava Lahden Pelicans on etsinyt kuumeisesti vahvistuksia jo pidemmän aikaa. Seuran urheilujohtaja Janne Laukkanen vahvistaa MTV Urheilulle, että lahtelaiset kaipailevat edelleen kahta pelaajaa.
– Kyllähän tässä on jo kuukauden päivät oltu aktiivisia. Yritetään löytää, mutta aika haastavia nämä markkinat on, Laukkanen toteaa.
Pelicansista ollaan oltu yhteydessä myös SM-liigassa tyhjennysmyyntinsä aloittaneisiin Sportiin ja SaiPaan, mutta osumia ei toistaiseksi ole.
– Kyllä tässä kaikki numerot on käytetty mitä puhelimesta löytyy, Laukkanen vahvistaa.
Kaksi peräkkäistä SM-hopeaa pokannut TPS kärsii poissaoloista. Kapteenistoon kuuluva puolustaja Ruben Rafkin on sivussa loppukauden loukkaantumisen vuoksi. Läpimurtonsa tehnyt Valtteri Pulli puolestaan istuu viiden ottelun pelikieltoa.




