Kahden taiteilijan liitosta ei vauhtia puuttunut
Ballerinan ja tenorin rakkaus syttyi Oopperan lavalla.
Doris Laine muistaa, kuinka hän yhdeksänvuotiaana sai katupojan roolin Carmen-oopperassa. Siinä lauloi tenori Alfons Almi, joka oli Dorista 27 vuotta vanhempi.
Komeaääninen Alfons oli monien tanssijoiden ihailujen kohde, mutta lopulta rakkaus syttyi Doriksen kanssa, ja pariskunta vihittiin vuonna 1952. Sama vuosi oli 21-vuotiaalle Dorikselle tärkeä uralla. Hänen läpimurtobalenttinsa oli Pessi ja Illusia.
Alfons toimi Oopperan pääjohtajana vuosina 1956–1971, ja Doris oli Kansallisbaletin ensitanssija vuosina 1956–1976. Kahden taiteilijan liitosta ei tunteita puuttunut.
– Se oli vauhdikasta. Jos tuli tiukka paikka, molemmat huusivat, ja sen jälkeen asia unohdettiin, Doris muistelee.
Perhe kiertueilla
Doriksen ja Alfonsin Heidi-tytär syntyi vuonna 1956. Perheen elämä oli kiertuepainotteista. Tytär oli joskus Doriksen mukana kiertuilla myös ulkomailla. Suomen Kansallisbaletin kesäkiertueille lähdettiin koko perheen voimin, kun balettiseurue kiersi Suomea omalla junalla.
– Kuusi tai seitsemän viikkoa kierrettiin kesästä, ja vapaapäiviä oli yksi, juhannuspäivä.
Ennen johtajuutta Alfons oli Kansallisooopperan henkilöstön puhemies ja sittemmin myös talouspäällikkö.
– Hän aina ihmetteli, kun pyykkäsin trikoitani ja kysyi kerran, eikö kaikkien tanssijoiden trikoita voisi pesettää kerralla. Nyt siellä onkin pesulapalvelu.
Doriksen mukaan ammattitanssijoiden työolot ovat nykyään paremmat kuin ennen. Treenin lisäksi tarjolla on lihashuoltoa ja tietoa terveelllisestä ravinnosta. Balettitossut ovat nykyään työsuhde-etu. Hänen uransa alkuaikoina ne piti tehdä tai ostaa itse.
Studio55.fi/Piritta Palokangas
Uusimmat
-
11:33
Koivuallergikoille luvassa tukala toukokuu – tältä siitepölykevät näyttää
-
11:29
Sydänpysähdyksestä johtuvat kuolemat vähentyneet Tanskassa – taustalla selkeä syy
-
11:17
Mitä maailmalla on tapahtunut? Tässä kiinnostavimmat uutiset minuutissa
-
11:15
Vuoden alussa vakavasti loukkaantunut Marvel-tähti Jeremy Renner esitteli juoksumatolla nykyistä kuntoaan
-
11:14
Matias Maccellin mahti-illassa iso elementti – NHL-päävalmentaja ihailee: "Pelkästään siitä ansaitsisi palkinnon"
-
11:08
Syyttäjä: Poliisi kaasutti ja löi nyrkillä vatsaan rautoihin pantua 16-vuotiasta uutenavuotena Helsingissä – MTV:n tietojen mukaan mies työskentelee nyt lastensuojelulaitoksessa
-
11:04
Kuka vei männyn Oulangan kansallispuistosta? Kuvat tihutyöpaikalta julki
-
10:58
Rajavartiolaki ja saamelaiskäräjälaki saavat Amnestyn vuosiraportissa kritiikkiä – näin toteutui mielipiteen- ja sananvapaus Suomessa
-
10:47
Lauri Markkasen Utah Jazzin tappioputki kääntää katseet jo kesään – seuralla pieni mahdollisuus himoittuun superlupaukseen
-
10:36
Olisiko Suomen Nato-tie tyssännyt, jos Venäjä olisi marssinut Kiovaan? "Kävi hieman mäihä"
-
10:27
Poliisin toimet selvitykseen: Virkavalta poisti mielenosoittajalta Erdogania esittäneen nuken
-
10:20
Asiantuntija väläyttää: SM-liigan huima ottelusarja ratkesi jo ennen alkamistaan – "Menisi saletisti KalPalle ilman sitä"
-
10:13
Onnettomuus Turun moottoritiellä – vain yksi kaista käytössä Helsingin päässä
-
10:09
Ennakkoäänestys päättyy tänään – löydä ehdokkaasi MTV:n vaalikoneesta
-
10:06
Asiantuntija arvioi: prinssi Harryn äkillinen visiitti Lontooseen tuli yllätyksena kuningas Charlesillekin – isä ja poika eivät todennäköisesti aio tavata
-
10:01
Ei enää kalliita latausvahinkoja? Sähköautoilijan yllätyslasku johtaa muutokseen K-Latauksen asemilla
-
09:58
Työterveyslaitos: Etätyön vaikutus elintapoihin selvitetty – "Intensiivistä ja kuormittavaa"
-
09:53
Suomi lähetti Ukrainaan tuhat äitiyspakkausta – MTV seuraa sotaa
-
09:49
Ranskassa pelätään mielenosoitusten yltyvän – 13 000 poliisia ja santarmia komennettu tänään valmiuteen
-
09:32
Taksiin nukahtanut johti huumeita paineilmakompressoreissa salakuljettaneen rikollisryhmän jäljille – laaja huumevyyhti paljastettiin
-
Lataa lisää