Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kahdelle jengiläiselle tuomiot törkeästä kiristysyrityksestä

Kimmo Brandt/Compic-Photos Oy/All Over Press
Julkaistu 09.07.2019 14:30

MTV UUTISET – STT

Helsingin käräjäoikeus on tuominnut United Brotherhood -rikollisjärjestöön ja sen alajengi Bad Unioniin kuuluvat miehet vankeusrangaistuksiin muun muassa törkeän kiristyksen yrityksestä.

Miehet kiristivät uhrilta rahaa, koska tämä oli puhunut poliisille toisessa rikostutkinnassa. Häntä uhattiin oikeuden mukaan muun muassa polviin ampumisella ja perheenjäsenten päiden irrottamisella. Kiristetyllä on myös pieni lapsi.

Poliisi pääsi kuitenkin väliin, ja kiristys jäi yritykseksi.

Bad Unioniin kuuluva sai vuoden ja kolme kuukautta ehdollista vankeutta, ja United Brotherhoodiin kuuluva mies tuomittiin vuoden ja neljän kuukauden ehdottomaan vankeuteen. Kolmas jutussa syytetty mies vapautui kaikista syytteistä. 

Lisää aiheesta:

Miehet veivät auton aseella uhaten Joensuussa – tuomittiin ehdottomaan vankeuteenMies tuomittiin vartijan pahoinpitelystä Riihimäen vankilassa – teko rikollisjärjestö UB:n nimissäKylmäävät syytteet: United Brotherhoodiin kuuluva mies pakotti uhrin mukaansa ja uhkasi tappaa olemattoman velan vuoksi – kätyreinä sorakuoppataposta tuomittu kaksikkoUnited Brotherhood -rikollisjärjestön jäsen käräjillä: Syyttäjän mukaan yritti kiristää uhrilta tuhansia euroja vasikoinnista ja uhkasi ampua polviinCannonball-jengiläisille pitkiä tuomioita amfetamiinikaupasta – vyyhti alkoi purkautua jengin kokelasjäsenen ansiosta, nyt miehen henki on vaarassaHovioikeus piti voimassa liivijengin tuomiot satojen tuhansien kiristyksestä – myös uhrille tuomio
KäräjäoikeusRikosKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Käräjäoikeus
  • 05:54
    Henkirikokset

    Isänsä murhasta ja äitinsä murhan yrityksestä Vihdissä syytetty mies saa tuomion – on ollut mielentilatutkimuksessa

  • 13.9.07:22
    Provinssi

    Juha Mäenpään Provinssi-syrjiminen menee hovioikeuteen – video tallensi tilanteen

  • 11.9.15:03
    Kuolema

    Ruumiiden pakastamisesta epäilty on 80-vuotias lääkäri

  • 10.9.14:53
    Henkirikokset

    Pyhtäällä tapahtui kaksi vuotta sitten poikkeuksellinen murha – alaikäistä epäillään nyt monesta rikoksesta

  • 9.9.16:44
    Provinssi

    Oikeus: Provinssi syrji PS-kansanedustajaa peruessaan VIP-kutsun