Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Käärijä-hype kantaa yhä Euroviisujen ollessa kuukauden päässä – tällaista menestystä Suomen edustajalle uumoillaan

7:10Katri Helena lataa suoran mielipiteensä Suomen viisuedustajasta – näin Käärijä villitsi EspanjassaKatri Helena lataa suoran mielipiteensä Suomen viisuedustajasta – näin Käärijä villitsi Espanjassa
Julkaistu 15.04.2023 22:12
Toimittajan kuva
Katja Lintunen

katja.lintunen@mtv.fi

Toimittajan kuva
Aino Haili

aino.haili@mtv.fi

Käärijä edustaa Suomea Euroviisuissa kuukauden päästä.

Liverpoolin Euroviisut häämöttävät, ja kilpailun finaali käydään lauantaina 13. toukokuuta. Semifinaalit käydään tiistaina 9. toukokuuta ja torstaina 11. toukokuuta. Suomen edustaja Käärijä eli Jere Pöyhönen esiintyy ensimmäisessä semifinaalissa toisella puoliskolla. 

Käärijä on kerännyt Cha Cha Cha -kappaleellaan runsaasti kansainvälistä ylistystä ja useat viisufanit ovat arvostelleet edustajan omien listaustensa kärkeen. Myös Euroviisujen vedonlyöntitilastoissa Suomi on korkealla. 

MTV Uutisten toimittaja Aino Hailin mukaan hypetys Käärijän ympärillä ei ole ollut laantumassa – päinvastoin. Varsinkin artistin hiljattainen esiintyminen Madridissa Euroviisujen etkojuhlissa on kerännyt ylistystä ja villitsi myös paikan päällä olleen yleisön. 

Katso yllä olevalta videolta, millaista menestystä Käärijälle on kaavailtu ja millainen oli Käärijän sekä "pahimman kilpakumppanin" eli Ruotsin edustajan Loreenin kohtaaminen. 

Lue myös: Katri Helena sanoo suoran mielipiteensä Käärijän kappaleesta – kaipaa erityisesti yhtä asiaa Euroviisuissa: "Ehkä minä oon vaan vanha käpy, kun en ymmärrä"

Lisää aiheesta:

Käärijä sai viisuyleisön riehaantumaanKäärijä kommentoi esiintymistään Euroviisujen toisessa semifinaalissa hulvattomalla kuittauksella: "Voisinko voittaa tänä vuonna jotain?"Käärijä esiintyy Euroviisujen toisessa semifinaalissa – hehkutuksen lisäksi soraäänet nousivat: "Hiukan törkeää"Käärijä antaa Suomen pisteet Euroviisujen finaalissaKäärijän esitys räjäytti viisuareenan hurmokseen Liverpoolissa: "Mediakeskus sekosi"Kansainväliset euroviisufanit äänestivät Käärijän tämän vuoden voittajasuosikiksi
KäärijäEuroviisutMusiikki

Tuoreimmat aiheesta

Käärijä
  • 14.10.09:15
    Euroviisut

    Käärijä mukana supertähden kappaleella – kisuttelee myös viisukansaa: "200 000 tykkäystä ja menen…"

  • 12.9.13:17
    Vain elämää

    Käärijä avautuu tv:ssä rajuista terveysongelmistaan: "Ei ollut isosta jutusta kiinni, etteikö koko homma olisi ollut kaput"

  • 9.9.18:58
    Töllötuomarit

    Käärijällä ja Behmillä välirikko – Töllötuomarit: "Oli vähän kiusallista"

  • 9.9.10:39
    Behm

    Käärijä ja Behm kertovat tv:ssä välirikostaan: "On ollut puoli vuotta"

  • 5.9.19:01
    Vain elämää

    Käärijä paljastaa Vain elämää -jaksossa yllättävän suunnitelmansa