Turkin GP:stä uhkaa tulla poikkeuksellisten olosuhteiden vuoksi lottoa. Tämä voi tarjota yllättävän menestysmahdollisuuden sellaisille talleille, jotka eivät muuten taistelisi aivan kärkisijoista. Yhtenä tällaisena tallina voi pitää Ferraria, jonka käyrä on osoittanut viime viikkoina voimakkaasti ylöspäin.
LUE MYÖS: Turkin F1-radan jättiongelmaa ratkotaan yöllä kekseliäällä tavalla – valuuko kuminpolttajien kova työ hukkaan?
LUE MYÖS: Pirelli teki luistinradaksi muuttuneelle Turkin F1-radalle väärän rengasvalinnan: taustalla erikoinen syy
MAINOS
Koko F1-kausi C Moressa!
Turkin GP suorana 13.–15.11.
La: 3. harjoitukset klo 10.55, aika-ajot klo 13.55, ennakkotunnelmat klo 13.00
Su: Turkin GP klo 12.05, ennakkotunnelmat klo 11.00Kaikki suorat ajolähetykset C More Maxilla ja cmore.fi -suoratoistopalvelussa
Ferrarin vauhti vaikeissa olosuhteissa oli silmiinpistävää. Charles Leclerc ja Sebastian Vettel olivat ensimmäisissä harjoituksissa sijoilla kolme ja viisi, toisissa harjoituksissa sijoilla kaksi ja kahdeksan. Vastaavaa ei Ferrarilta ole tällä kaudella nähty.
– Alkuun en ollut ollenkaan vakuuttunut pidosta, ja ajattelin, että edessä olisi todella huono päivä. Mutta muutaman kierroksen jälkeen aloin nauttia siitä. Oli itse asiassa erittäin hauskaa ajaa niin vähäisellä pidolla. Emme oppineet paljoakaan, mutta ajamisen puolesta oli hauskaa, ja olimme myös erittäin kilpailukykyisiä, Leclerc kertasi ensimmäistä ajopäivää mukaan.

