JYP sai runkosarjan lopulla mukaansa elintärkeän vahvistuksen, kun joukkueen kapteeni Tuomas Pihlman palasi kehiin pitkän pakkohuilin jälkeen.
Pihlmanin ranne murtui lokakuun lopulla. Tämän jälkeen hän oli poissa tositoimista liki neljä kuukautta. Hyökkääjän pitkä pelitauko päättyi helmikuun 19. päivä. Pihlman ennätti hakea tuntumaa runkosarjasta seitsemän ottelun verran ennen pudotuspelien alkamista.
– Eka peli oli aika haastava. Nyt tuntuu aika hyvältä, kun olen saanut pelejä ja toistoja alle, Pihlman kertoo MTV Sportille.
Syksyinen loukkaantuminen ja pitkä kuntoutus oli raastava paikka. Pihlmanilla oli maalien valossa allaan uransa paras runkosarja. Viime kaudella hyökkääjä teki 21 maalia ollen SM-liigan kolmanneksi tehokkain maalinsylkijä.
– Se oli aika kova kolaus, kun vamma tuli. Äkkiä sen hyväksyi ja yritin hakea positiivisia juttuja.
– Silloin oli epävarmaa, että kerkeänkö edes pelaamaan tällä kaudella. Ehdin kuitenkin mukaan runkosarjan loppuun hakemaan tuntumaa. Kyllä tässä ollaan intoa täynnä, Pihlman innostuu.
JYPistä löytyy kokemusta
Erityisesti pudotuspeleissä JYPillä on tarvetta Pihlmanin kaltaiselle voimahyökkääjälle Joukkueen kapteeni on kokenut playoff-pelaaja, joka on voittanut kolme SM-kultaa.

