Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

JYP-kokoonpanossa kova mylläys kohtalonpeliin – kolossipakki nousee eturiviin

Nolan Yonkman
Nolan YonkmanJari Pekkarinen / All Over Press
Julkaistu 13.04.2017 13:08(Päivitetty 13.04.2017 17:25)
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

TuoHamalainen

Jääkiekon SM-liigan finaalipaikka on tänään katkolla KalPalle kuudennessa välieräottelussa JYPiä vastaan. KalPa johtaa ottelusarjaa voitoin 3–2.

Sarjan ehdottomia timantteja ovat olleet maalivahdit. Varsinkin KalPan Eero Kilpeläinen, vaikka myös Juho Olkinuora on ollut JYP-maalilla eleettömän vahva. Hämmästyttävin tilasto on se, että jokainen ottelu on päättynyt joko KalPan tai JYPin maalivahdin nollapeliin.

Maalivahtien taakse on mennyt yksittäisessä välieräottelussa enimmillään kaksi maalia, kun yhdessä kolmen maalin pelissä KalPa teki viimeisen osumansa tyhjään maaliin.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

KalPa juoksutti, JYP väsyi

Eilen käyty ottelu päättyi KalPan 2–0-voittoon, eikä kuopiolaisten pelissä ollut moitteen sijaa.

JYP-leirissä puhuttiin sen sijaan kuin yhteisestä suusta siitä, että puolustajien ykkössyötöt hyökkääjille on saatava paremmin lapaan. Kyse ei ole pelkästä syöttöjen laadusta, vaan JYPin viisikot olivat pelin alkupuolella liian epäyhtenäisiä.

JYP-puolustajat jäivät aika ajoin syöttelemään liikaa puolustusalueellaan kaukalon leveyssuunnassa, kun hyökkääjät painoivat menemään. JYPille ominaista nopeaa syöttörytmiä ei päässyt syntymään, kun kiekkoa ei annettu rivakasti ylöspäin hyökkääjille.

JYPin pelirytmiin käsiksi pääsemistä vaikeuttivat myös ottelun alun jäähyt, joita KalPa sai aiheutettua liukkaudellaan.


KalPa juoksutti JYPiä päätypeleissään taitavasti laitaa pitkin puolelta toiselle, ja pelaajat vaihtoivat kalpalaiseen tyyliin aktiivisesti paikkoja. JYPin oli vaikea pysyä nopeiden kuopiolaisten perässä. Jos JYP välttyi rikkeiltä, joukkue kuitenkin väsyi KalPan pitkissä päätymyllyissä eikä sillä ollut niiden jälkeen enää puhtia hyökätä.

Jyväskylässä kaukalo kapenee ja KalPalla on vähemmän tilaa myös päädyissä. JYPille tämän pitäisi sopia, kun päätypelit katkeavat nopeammin eikä KalPa pysty käyttämään väsytystaktiikkaansa yhtä massiivisesti hyödykseen.

Miklik ykkösketjuun

JYP on hakenut torstai-illaksi muutosta myös mylläämällä kokoonpanoaan kovalla kädellä uusiksi. Mikään hyökkäysketju ei ole samassa muodossa kuin eilisen pelissä.

Muun muassa slovakialaistähti Michel Miklik nousee kakkosketjusta ykkösvitjaan, ja Robert Rooba ja Joel Sund tulevat hyökkäykseen tuoreina miehinä. Hyökkäyksestä katsomon puolelle on pudotettu Arttu Likola ja Valtteri Hotakainen.

Puolustuksessa merkittävin liike on 199-senttisen ja 115-kiloisen Nolan Yonkmanin siirtäminen seitsemännestä puolustajasta ykköspariin Sami Nikun vierelle.

Juuso Pulli putoaa JYP-pakistosta kokonaan pois, kun taas hänen etunimikaimansa Vainio hyppää kokoonpanoon seitsemänneksi puolustajaksi.

KalPa jatkaa täysin samalla kokoonpanolla kuin keskiviikkona.

MTV Sport seuraa klo 18.30 alkavan pelin tapahtumia hetki hetkeltä.

KalPa-JYP -ottelun kokoonpano

Juttua päivitetty klo 17.25: Tarkennettu Nolan Yonkmanin painoa.

Lisää aiheesta:

HIFK vähin asein seinää vasten – KalPan maajoukkuepakki palaa kehiinHIFK-maalilla yllätysveto – JYP vältti musertavan takaiskunJYPilta kova veto toiseen välierään – KalPan vastine huimassa kevätiskussaTapparalla pieniä viilauksia – JYP saa jäälle tuoretta voimaaKolme katkon paikkaa – JYPillä merkittäviä poissaolojaJYP-maalille ei vapaalippuja – ruotsalaisvirtuoosi häärii HPK:n tulenjohtajana
LiigaJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • Eilen17:45
    Sport

    Ville Nieminen pauhasi toisen Liiga-seuran pukukopissa – yksityiskohta pistää silmään

  • Eilen16:40
    HIFK

    Tuttu pelimies palaa HIFK:hon

  • Eilen16:13
    Ässät

    Kymmenen miljoonaa kankkulan kaivoon? Katastrofi uhkaa SM-liigajättejä

  • Eilen14:24
    JYP

    SM-liigasta tuttu maalivahti: Yllätyspaluu Suomeen

  • Eilen10:04
    KooKoo

    SM-liigaluotsi muisteli lämpimästi venäläistä – ”Neljä hyvännäköistä tyttöä katsomossa”