Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Juutalaisvastaisuus lisääntynyt Suomessa, kertoo selvitys

11:04Kristalliyöstä 85 vuotta - mistä juutalaisviha kumpuaa?KATSO MYÖS: Kristalliyöstä yli 85 vuotta - mistä juutalaisviha kumpuaa?
Julkaistu 22.05.2024 08:39

MTV UUTISET – STT

Tuoreen selvityksen mukaan antisemitismi eli juutalaisvastaisuus on lisääntynyt Suomessa viime vuosien aikana.

Ihmisoikeuskeskus ja oikeusministeriö selvittivät kyselytutkimuksella juutalaisten näkemyksiä ja kokemuksia antisemitismistä ja syrjinnästä Suomessa.

Yli 80 prosenttia kyselyyn vastanneista oli sitä mieltä, että antisemitismi on lisääntynyt Suomessa viiden viime vuoden aikana.

Lue myös: Mistä juutalaisviha kumpuaa?

Eniten juutalaisvastaisuuden katsottiin lisääntyneen internetissä, mediassa sekä poliittisessa elämässä.

Kyselyn perusteella yleisintä antisemitismin kohtaaminen on nuoremmissa ikäryhmissä.

Esimerkiksi 16–34-vuotiaista vastaajista peräti 93 prosenttia kertoi kohdanneensa antisemitismiä.

55-vuotiailla ja sitä vanhemmilla vastaava luku oli 73 prosenttia.

Kolmannes jättää kipan kotiin

Kyselyssä vastaajia pyydettiin kertomaan, minkälaisia antisemitismin ilmenemismuotoja he ovat kohdanneet internetissä tai sosiaalisessa mediassa viimeisen vuoden aikana.

Vastaajista 82 prosenttia kertoi kohdanneensa Israelin valtion olemassaolon oikeuden kieltämistä, 81 prosenttia juutalaisten pitämistä yleisesti vastuullisina Israelin valtion toimista ja 77 prosenttia Israelin politiikan vertaamista natsi-Saksan politiikkaan.

Internetin ulkopuolella lähes 60 prosenttia kertoi kohdanneensa ajattelua, jossa juutalaisia yleisesti pidetään vastuullisina Israelin valtion toimista.

Lisäksi lähes puolet vastaajista kertoi kohdanneensa negatiivisia stereotypioita, kuten syytöksiä, joiden mukaan juutalaiset hallitsevat maailmaa tai pitävät vallassaan rahoitusalaa, mediaa, politiikkaa tai taloutta.

Huoli omasta turvallisuudesta vaikuttaa juutalaisten elämään selvityksen mukaan myös käytännössä.

Vastaajista yli kolmannes kertoi, etteivät he koskaan käytä tai pidä esillä esineitä, joista heidät voitaisiin tunnistaa juutalaisiksi.

Näitä ovat esimerkiksi kipa-päähine ja Daavidin tähti. Lähes puolet vastaajista kertoi myös välttelevänsä juutalaisissa tapahtumissa käymistä.

Lähes 90 prosenttia vastaajista ilmoitti kyselyssä, että Israelin ja arabimaiden välinen konflikti vaikuttaa heidän turvallisuuden tunteeseensa.

Yli puolet vastaajista ilmoitti olevansa huolissaan joutumisesta sanallisen loukkauksen tai häirinnän kohteeksi.

Fyysisen hyökkäyksen kohteeksi joutumisesta kantoi huolta 42 prosenttia vastaajista.

Koulutusta lisättävä

Selvityksessä annettiin myös suosituksia, joiden avulla voitaisiin ehkäistä juutalaisiin kohdistuvaa syrjintää ja väkivaltaa sekä lisätä tietämystä juutalaisesta kulttuurista.

Selvityksen mukaan on esimerkiksi varmistettava, että koulutusalan ammattilaisilla on kyky tunnistaa antisemitistiset ilmiöt, ilmaisut ja teot.

Lisäksi heillä olisi oltava työkaluja niiden ehkäisyyn ja käsittelyyn.

Viharikosten ehkäisemiseksi selvitys taas ehdottaa poliisin, syyttäjien ja tuomareiden osaamisen kehittämistä liittyen antisemitismiin sekä juutalaisiin ja muihin vähemmistöryhmiin kohdistuvaan syrjintään.

Suomessa tulee laatia toimintasuunnitelma antisemitismin torjumiseksi, ja lisäksi juutalaisia oppilaitoksia, yhdistyksiä ja järjestöjä on tuettava taloudellisesti, jotta ne voivat lisätä tietoisuutta juutalaisesta elämästä, kulttuurista ja historiasta, selvityksessä suositetaan.

Kyselyyn vastasi runsaat 330 ihmistä loka–marraskuussa 2023, osin samalla ajanjaksolla kuin äärijärjestö Hamas teki iskunsa Israeliin ja Gazan sota alkoi.

Lisää aiheesta:

Tutkimus: Joka neljäs alle 35-vuotias mies uskoo, että nainen voi ansaita väkivallanTätä mieltä Suomen venäjänkieliset ovat hyökkäyssodasta Ukrainassa: "Voi koitua haasteita tulevaisuudessa"Keskustelua Israelin politiikasta leimaa antisemitismin pelko – Israelia pitää voida arvostella kuin muitakin valtioita, sanovat tutkijatSuomalaiset vierastavat Geisha-suklaapatukan nimen muuttamista eikä historiallisten patsaiden hävittäminenkään saa juuri kannatusta, selviää MTV:n kyselystä: ”Ei muuta historiallisia tapahtumia”Tutkimus: Lähes puolet kansanedustajista joutunut vihapuheen kohteeksi – useat jättäneet politiikan sen vuoksiTuntemattomat solvaavat kaduilla ja verkossa – vihapuheet rajoittavat jo monen liikkumista ulkona
JuutalaisuusUskonnotSyrjintäKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Juutalaisuus
  • 19.11.19:52
    Äärioikeisto

    Uusnatsi yritti saada joulupukin myrkyttämään juutalaislapsia

  • 8.10.18:48
    Iso-Britannia

    Poliisi: Synagogalla Britanniassa väkijoukkoon hyökännyt vannoi uskollisuutta Isisille

  • 14.9.18:34
    Marco Rubio

    USA:n ulkoministeri Rubio rukoili Itkumuurilla – osoitti kunnioitusta yllättävällä eleellä

  • 24.8.08:27
    Rasismi

    Rasistisen sinimustan liikkeen jäsenelle tuomio: Poltti Israelin lipun

  • 3.8.06:05
    Israel

    Suomen juutalaiset seurakunnat: "Vain Israelin tunnustuksella on merkitystä – Hamas on rakentanut vaikeasti ratkaistavan tilanteen"