Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Postilaiset laajaan lakkoon – jakelu, käsittely ja kuljetus keskeytyvät

9:03Postinjakelua uhkaa laajat lakkotoimet!Näin PAU perustelee jättilakkoa MTV Uutisille.
Julkaistu 22.10.2019 09:31

MTV UUTISET – STT

Posti- ja logistiikka-alan unioni PAU kertoo käynnistävänsä Postissa laajat lakkotoimet.

PAUn mukaan postinjakelu, käsittely ja kuljetus ovat marraskuussa lakossa kaksi viikkoa, jollei tes-neuvotteluissa ja pakettilajittelijoiden tilanteesta päästä työnantajan kanssa sopuun.

Katso yllä oleva video: Postin jakelutyöntekijöiden palkat säilyvät entisellään 2022 loppuun saakka – 700 työntekijä siirretään silti osaksi uutta työehtosopimusta.

Suunniteltu lakko alkaisi maanantaina 11. marraskuuta kello 6 ja päättyisi sunnuntaina 24. marraskuuta kello 24. Lakko koskisi noin 9 000 työntekijää.

PAU on neuvotellut työnantajaliitto Paltan kanssa uudesta työehtosopimuksesta. Sunnuntaina kerrottiin, että vaikeisiin neuvotteluihin etsitään jo apua valtakunnansovittelijalta.

Lue myös: Työkiista kärjistyi – Työntekijöitä edustavan PAU:n Heidi Nieminen MTV Uutisille: "Posti valehtelee"

Työnantajaliitto hämillään ja pettynyt: Miksi postilaisten lakkoilmoituksesta kerrottiin heti julkisella tiedotteella? "Ei tämä sopua ainakaan edistä"

Nyt puhuvat postinjakajat: Toimeentulo ja jaksaminen jo nyt kestokyvyn rajoilla – ”Jos eläkeikään pitää jaksaa töissä, niin se on ihan mahdotonta”

Lisää aiheesta:

Ilmailualan Unioni ilmoitti uusista tukitoimista postikiistassa – lakko jatkuu kahdella viikollaPostilakko on alkanut – noin 9 000 työntekijää lakossaLakon uhka säilyy yhä: Postin työehtosopimuskiistaa sovitellaan jälleen torstaina – jos sopua ei saada, postilaisten lakko alkaa maanantainaPostin työehtokiistasta tulossa ankara vääntö: "Näkemyserot ovat niin suuret, ettei tänään päästy eteenpäin"Posti: Lähetykset viivästyvät jopa viikkoja, jos kaavailtu jättilakko toteutuu – Ilmailualan unioni ilmoitti olevansa valmis tukitoimiinTyönantajaliitto hämillään ja pettynyt: Miksi postilaisten lakkoilmoituksesta kerrottiin heti julkisella tiedotteella? "Ei tämä sopua ainakaan edistä"
PostiTyönantajajärjestötTyötaistelutAmmattiliitotKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Posti
  • ke20:36
    Talvisota

    Merkittävä löytö: Sadat sotilaat lähettivät Fazerille kenttäpostia

  • 3.11.11:25
    Kotimaa

    Hallinto-oikeus kumosi Postille määrätyn 2,4 miljoonan seuraamusmaksun

  • 31.10.08:17
    Ilkivalta

    Joensuuta piinaa erikoinen ilkivallan aalto – poliisilta tiukka viesti

  • 30.10.20:00
    Ukraina

    Kiovan postissa räjähti

  • 15.10.18:13
    Pörssi

    Eläkeyhtiöt nousivat Postin suurimmiksi omistajiksi valtion jälkeen