Jussi Ahokkaan nopea sopeutuminen kanadalaiseen juniorikiekkoon on ollut onnistunut yhdistelmä ihmistuntemusta ja ymmärrystä jääkiekon universaaleista lainalaisuuksista, toteavat suomalaisvalmentajan kanssa Kitchener Rangersissa työskentelevät kollegat.
Rangers liitää kauden puolivälissä Ontario Hockey Leaguessa divisioonansa kärkipaikalla. Joukkue on voittanut 42 ottelustaan 29 kaudella, jonka piti olla välivuosi uudelleenrakennuksen tiellä.
Ahokas oli jo ehtinyt tutustua kanadalaiseen juniorikiekkoon Pohjois-Amerikan opintomatkoillaan ja Suomen juniorimaajoukkueiden päävalmentajana. Silti loikka SM-liigapestistä pienen kaukalon junnukiekkoon on ollut hänelle harvinaisen sulava.
– Hän tunsi entuudestaan CHL:n ja OHL:n, mutta vie aikaa sopeutua tänne. Hän hyppäsi suoraan mukaan ja näytti olevan heti kotonaan. Oletimme, että se veisi kaksi, kolme tai neljäkin kuukautta, Rangersin manageri Mike McKenzie hämmästelee MTV Urheilulle.
– Valehtelisin, jos väittäisin, etteivät kaikki olleet vähän epävarmoja tai hermostuneita siitä, miten tämä lähtee menemään, mutta enemmän siinä oli kyse tänne matkustamisesta ja esimerkiksi hänen perheensä asettumisesta.
LUE MYÖS: Jussi Ahokas aloittaa työt seurassa, jonka puitteet muistuttavat isoa Liiga-organisaatiota – neuvot Kanadasta ampuivat NHL-haaveet tylysti alas: "Ei minkäänlaista palaa"
Ahokas oli Kitchenerille monella tapaa kiinnostava kandidaatti. Hän oli meritoitunut kansainvälisessä juniorikiekossa ja hankkinut myös kokemusta pitkäjänteisestä työskentelystä kovassa aikuisten ammattilaissarjassa.




