Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jukka Raitala oli jo Markku Kanervan matkassa EM-kisoissa 12 vuotta sitten – nyt on edessä uusi koitos: "Astetta kovemmat pippalot"

Jukka Raitala pelaa Yhdysvaltojen Minnesota Unitedissa.
Jukka Raitala pelaa Yhdysvaltojen Minnesota Unitedissa.Matti Raivio/All Over Press
Julkaistu 09.06.2021 16:08
Toimittajan kuva

Feliks Heikkinen

feliks.heikkinen@mtv.fi

feliksheikkinen

Suomen miesten jalkapallomaajoukkue valmistautuu paraikaa perjantaina alkaviin EM-kisoihin. Huuhkajien Jukka Raitala oli jo mukana alle 21-vuotiaiden maajoukkueen matkassa vuoden 2009 kisoissa. 

Pikkuhuuhkajat etenivät upeasti kisoihin pudottamalla Itävallan playoff-kierroksella rangaistuspotkuilla. Tuossa ryhmässä oli Raitalan lisäksi mukana nykyjoukkueesta päävalmentaja Markku Kanerva, pelaajista Teemu Pukki, Anssi Jaakkola, Joona Toivio ja tuolloinkin kapteenina toiminut Huuhkajia kipparoiva Tim Sparv. Raitala kertoi joukkueen lehdistötilaisuudessa turnauksiin valmistautumisen eroista.

– Tässä on hiukan eri mittakaavan kisat, kun puhutaan miesten kisoista, yhtään vähättelemättä u21-kisoja. Se oli upea suoritus. Pelasimme hyvät karsinnat. Nämä ovat astetta kovemmat pippalot. Valmistautuminen on ollut sen mukaista, Raitala kertoo.

Yhdysvalloissa Minnesota Unitedissa palloileva Raitala joutuu kestämään pitkiä matkustusvälejä sekä merkittäviä aikaeromuutoksia. 

– Valehtelisin, jos sanoisin, että sillä ei ole merkitystä. Se on oma valintani pelata tuolla ja ne on niitä negatiivisia puolia. Sieltä tänne matkustukset ovat raskaita. Niiden kanssa on selvitty hyvin, Raitala toteaa.

Puolustuspäässä urakoiva Raitala pystyy pelaamaan vasemmalla ja oikealla laitapuolustajana, myös topparin paikka luonnistuu 32-vuotiaalta pelaajalta. Sen suurempaa suosikkipaikkaa ei ole, vaan tärkeintä on joukkueen menestys.

– Omassa joukkueessani neljän linjassa olen pelannut vasenta topparia myös aika hyvin. Pelaan mielestäni paremmin vasemmalla. Tarkoittaako se sitä, että olen siellä parempi kuin oikealla. Tärkeintä on auttaa joukkuetta. Toivon, että minulle löytyy hyvä rooli kentältä, Raitala selventää.

Huuhkajat kohtaa EM-kisojen avausottelussaan lauantaina Tanskan. Kisat käynnistyvät päivää aiemmin perjantaina. 

Katso pääkuvan videolta, miltä Huuhkajien harjoituskeskuksessa näyttää.

Lisää aiheesta:

Joel Pohjanpalo lataa uusille Huuhkajat-kasvoille: "Enemmän särmää"Huuhkajat-pelaaja pettyi Markku Kanervan ratkaisuun: "Turhauttaa aika paljon"Huuhkajat-kapteeni Lukas Hradeckylta erityinen toive omilleen – "Ei saa näkyä"Huuhkajien nuoriso-osasto rehellisenä EM-rupeamasta – "Tällainen reissu on henkisesti aika kova"Mixu Paatelainen kertoi mielipiteensä nyky-Huuhkajista – entinen maajoukkueluotsi muistelee myrskyvuosia MTV Urheilun haastattelussa: "Mielestäni se piti tehdä"Huuhkajien puolustajatorni haluaa antaa Markku Kanervalle mietittävää – Ranskaa kurittanut kärkimies pohtii seurasiirtoa
HuuhkajatJalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Huuhkajat
  • 30.10.14:40
    Jalkapallo

    Huuhkajat-tulokas nousi sankariksi Saksassa – tunteet kuumenivat

  • 30.10.13:39
    Jalkapallo

    Suomalaispelaaja pääsi koirankopista – melkoinen debyytti Ranskan pääsarjassa

  • 29.10.12:23
    Jalkapallo

    Huuhkajat-tähti: Maajoukkueura ohi

  • 28.10.21:02
    Kansojen liiga

    Linda Sällströmin Helmarit-ura päättyi tappioon

  • 27.10.08:13
    MLS

    Huuhkajat-pelaaja teki historiallisen maalin MLS:ssä