Jääkiekkomaajoukkueen päävalmentaja Jukka Jalonen luottaa Suomen pelitavan jauhavan lopulta voiton MM-turnauksen jäljellä olevissa otteluissa – ja hän tietää myös pelaajien itseluottamuksen kasvaneen jokaisesta noususta takaa-ajosta voittoon.
LUE MYÖS: Leijoniin liittyy hämmästyttävä fakta – tätä ei kovin usein näe MM-kisoissa
Yhden lisärakennuspalikan itseluottamukseensa Leijonat sai helatorstaina noustuaan 0–2-tappioasemasta puolivälierävoittoon Slovakiaa vastaan.
– Totta kai se auttaa, kun pelaajat ovat sen kokeneet usean kerran. On oltu häviöllä ja noustu tosi kovissa paikoissa. On helpompi luottaa omaan peliin ja sen jauhamiseen. Pelaajat uskovat siihen, että meidän peli tuottaa riittävät maalipaikat, jos häviöllä ollaan kärsivällisiä. Ja niinhän siinä on useimmiten käynyt. Totta kai välillä hävitään pelejä, mutta kyllä me siinä vahvoja ollaan. Kyllä eilinen (torstain) pelikin antoi uskoa, että jos joudutaan (Yhdysvaltoja vastaan) häviölle, me voidaan kuitenkin voittaa, Jalonen sanoi perjantaina Suomen harjoitusten jälkeen.
LUE MYÖS: Kritisoitu Marko Anttila nousi ja teki jotain häkellyttävää – kulttihahmon suuruus tiivistyy Jukka Jalosen upeisiin sanoihin
Lauantaina kello 14.20 Suomi kohtaa välierässä Yhdysvallat. Jalonen uskoo itseluottamuksen lisäksi Suomen jaksavan vastustajia paremmin tasaisen peluutuksen ansiosta.
