Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Juhamatti Aaltoselle kritiikkiä MM-studiosta – ”Käsijarru päällä”

Julkaistu 05.05.2017 21:11
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Leijonien MM-joukkueen yllätysvalinta Juhamatti Aaltonen ei vielä avausottelussa Valko-Venäjää vastaan onnistunut tekemään vaikutusta.

Aaltoselle tuli ottelussa hyviä maalipaikkoja, joista paras kolmannen erän ylivoimalla. Epäonnistunut laukaus ei kuitenkaan tuottanut maalia. Suomi kuitenkin voitti ottelun lopulta 3-2 Veli-Matti Savinaisen osuttua pian Aaltosen hassin perään.

– Pettymys oli minulle. Kyllä minä odotin häneltä kokonaisuutena enemmän, totesi C Moren MM-asiantuntija Hannu Aravirta.

– Ei mitään virheitä eikä laiskottelua – en sillä tavalla sano – mutta kuitenkin tällaista joukkuetta vastaan ja ne muutamat maalipaikat, joita hänelle luotiin, niin kyllä niistä vain pitää alkaa laittaa sisälle, Ara jatkoi.

Aaltonen ajautui liigakevään aikana pitkään maalittomaan putkeen, josta huolimatta päävalmentaja Lauri Marjamäki päätti turvautua kokeneeseen maalintekijään MM-kisoissa. Jotain täytyy kuitenkin tapahtua, että aiempien arvokisojen sankarista on kaivattua hyötyä Leijonille. Aaltosen kanssa MM-kultaa vuonna 2011 voittanut Jukka Jalonen tietää, mitä hyökkääjältä tarvitaan.

– Kiekottomana liikkumista, työntekoa ja aktiivisuutta, koska hän on erittäin hyvä luistelija. Jos hän panee jalat liikkeelle ja tarjoaa kiekolliselle pelaajalle syöttöpaikkaa, niin hän pystyy itsekin sillä hyvällä vauhdilla luomaan paikkoja.

– Nyt se peli on jotenkin vähän käsijarru päällä, Jalonen arvioi.

Lisää aiheesta:

Leijonien MM-startti veti Juhamatti Aaltosen vaikeaksi – tärkeä osa-alue sakkaa: "Syy vaihtaa"Nuorten Leijonien MM-avausvoitto ei hämännyt – NHL:stäkin tuttu Ville Heinola viittasi epäonnistuneeseen teemaanJukka Jaloselta suora arvio Leijonista: ”Kahden kerroksen väkeä”Marjamäki puolustaa Aaltosta: "Lähellä tehdä maalin"Leijonilla kiistaton johtotähti MM-avauksessa – "Iso pelaaja tässä turnauksessa"Filppula jännitti Leijona-ketjunsa esitystä: ”Treeneistä on aina paha sanoa”
JääkiekkoMM-jääkiekko

Tuoreimmat aiheesta

Jääkiekko
  • Eilen22:10
    Liiga

    SM-liigassa kiekkokauden hurjin yleisömäärä tauluun – jumbo-HIFK viritti kovan trillerin

  • Eilen21:47
    Liiga

    Veli-Matti Savinainen lensi ulos – SM-liigaottelu kääntyi nopeasti

  • Eilen21:19
    Liiga

    Tangokuninkaan poika ratkaisi Ilvekselle voiton Tapparasta: "Kuin leffaa kirjoittaisi"

  • Eilen20:14
    Liiga

    Kello tikittää HIFK:ssa – Olli Jokinen: Jouluun asti aikaa

  • Eilen19:43
    Liiga

    Tampereen paikallisessa kuohui: Ilves raivostui kohuepisodista – Pekka Saravo latasi suorat sanat