Leijonat aloitti maajoukkuekautensa voitolla, kun torstaina Venäjä kaatui Karjala-turnauksen avauksessa lukemin 4-3. Voitosta huolimatta Suomen joukkueen päävalmentaja Jukka Jalonen ei ollut täysin tyytyväinen illan antiin.
RAPORTTI: Leijonien kevään maailmanmestari hurjasteli Venäjän nurin – Karjala-turnaus käynnistyi komealla voitolla
Jalosen mukaan Leijonilta nähtiin ”pikkuisen nihkeä peli”.
– Osa pelasi ihan hyvin, mutta meillä oli tänään vähän kahden kerroksen väkeä, Jalonen myönsi suoraan.
– Ei ihan saatu koko joukkueelta huippusuoritusta. Näillä peleillä on eroa siihen, miten KHL:ssä tai Liigassa pelataan. Täällä tempo on kovempi ja täällä pitää olla koko ajan hereillä. Pienistä virheistä rokotetaan ja niistä tulee heti tontteja.
Leijonat sai huokauksen erityisesti hyvin toimineen ylivoiman kautta.
– Tehokkuutta löytyi riittävästi ja ylivoima oli kohdallaan silloin kun piti. Ja tulimme kuitenkin takaa rinnalle ja ohi. Se on hyvän joukkueen merkki.

