Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Juha Veijonen valittelee: Töitä ei ole koskaan liikaa

Juha Veijosen mukaan freelance-näyttelijän pitää osata varautua vähätöisiin aikoihin.
Juha Veijosen mukaan freelance-näyttelijän pitää osata varautua vähätöisiin aikoihin.
Julkaistu 12.02.2011 16:44

Näyttelijä Juha Veijonen kertoo, että nälkävyötä on välillä joutunut kiristämään, kun työt ovat olleet vähissä.

Veijonen on työskennellyt Teatterikorkeakoulusta valmistumisensa jälkeen vuodesta 1992 aina freelance-näyttelijänä. Televisio- ja elokuvaroolien lisäksi monipuolinen näyttelijä on tehnyt uransa aikana muun muassa kuunnelmia, mainoksia sekä dubbauksia. Koska vakituista kuukausipalkan maksajaa ei ole, töitä tehdään niin paljon kuin niitä on saatavilla. Välillä on myös hiljaisia kausia, joihin Veijosen mukaan täytyy vain varautua.

– Freelance-näyttelijällä ei ole töitä koskaan liikaa. Nälkävyötä on välillä joutunut kiristämään. Alan työntilanteen vaihteluihin on pakko pystyä varautumaan. Freellä on aina kuivia ja kosteampia kausia, enkä puhu tässä yhteydessä alkoholista, Veijonen sanoo MTV3.fin Viihdeuutisille.

Veijonen kertoo olleensa aina huono säästämään, mutta pyrkii kuitenkin jättämään jotain pahan päivän varalle.

– Olen realisti, kun hype tulee duunin puitteissa, niin alamäki tulee anyway. Siihen pitää vaan osata varautua eikä aallonpohjalla pidä masentua.

Veijonen sanoo, että on työskennellyt 30 eri ammatissa ennen näyttelijäntyötään.

– Jos yhtäkkiä mieleeni tulisi ammatinvaihto, en olisi pulassa, sillä olen kätevä käsistäni, muun muassa lihanleikkaajana töitä paiskinut Veijonen toteaa.

Tällä hetkellä Veijosta työllistää Pirkka-Pekka Peteliuksen ohjaaman ja Jari Tervon käsikirjoittaman kahdeksanosaisen tv-sarjan kuvaukset.

(MTV3–MIKKO KORMILAINEN)

Lisää aiheesta:

Ohjaaja Tuukka Temonen luo uuteen sarjaan Vares 2.0:n: "Jotain tuttua, mutta modernilla näkökulmalla"Juha Veijonen harvinaisessa yhteiskuvassa 30 vuotta nuoremman kumppaninsa Marian kanssa – pari elää mukavaa arkea EspoossaMe Naiset: Juha Veijonen avoliitossa 30 vuotta nuoremman Marian kanssa – hemmottelee rakastaan aamiaisellaVeijonen valmis Reinin tylytettäväksi: Aiomme ruoskia urakallaJuha Veijonen: Voisin olla parempikin vaariJuha Veijoselle kävi ikävä kotitapaturma
Juha Veijonen

Tuoreimmat aiheesta

Juha Veijonen
  • 17.09.202314:03
    Tuukka Temonen

    Ohjaaja Tuukka Temonen luo uuteen sarjaan Vares 2.0:n: "Jotain tuttua, mutta modernilla näkökulmalla"

  • 15.02.202008:19
    Elokuvat

    Juha Veijonen harvinaisessa yhteiskuvassa 30 vuotta nuoremman kumppaninsa Marian kanssa – pari elää mukavaa arkea Espoossa

  • 24.05.201814:16
    Seurapiirit

    Me Naiset: Juha Veijonen avoliitossa 30 vuotta nuoremman Marian kanssa – hemmottelee rakastaan aamiaisella

  • 12.10.201318:13
    Elokuvat

    Veijonen valmis Reinin tylytettäväksi: Aiomme ruoskia urakalla

  • 12.09.201214:36
    Elokuvat

    Juha Veijonen: Voisin olla parempikin vaari