Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Juha Sipilä kertoo yllättyneensä hallituksen kaatumisen aiheuttamasta kohusta: "En ajatellut, että siitä tulee näin kovaa draamaa"

4:29Juha Sipilän eronnut hallitus jatkaa toimitusministeristönäVideo: Juha Sipilän eronnut hallitus jatkaa toimitusministeristönä.
Julkaistu 13.03.2019 23:16
Toimittajan kuva

Visa Högmander

visa.hogmander@mtv.fi

@visahogmander

Pääministeri Juha Sipilä (kesk) vieraili keskiviikkona Vappu ja Marja Livessä. Sipilä puhui luonnollisesti viime päivien kuohuttavimmasta kotimaisesta uutisaiheesta, hallituksen kaatumisesta.

Sipilä sanoi, että hallituksen kaatumisen nostama keskustelu yllätti hänet.

– Ehkä siitä tuli sitten draamaa. En ajatellut, että siitä tulee näin kovaa draamaa ja näin kova puheenaihe, Sipilä totesi juontajapari Vappu Pimiälle ja Marja Hintikalle.

Sipilä kertoi tapahtumien koetelleen niin fyysisesti kuin henkisestikin. Pääministeri sanoi valvoneensa kolme yötä ennen päätöstä hallituksen kaatamisesta.

– Valvoin kolme yötä. Se varmaankin näkyi naamasta perjantaiaamuna.

Pääministerikauden kouluarvosanaksi tuli 8

Sipilää pyydettiin antamaan rehellinen kouluarvosana omalle pääministerikaudelle. Hän kertoi myös löytävänsä omasta toiminnastaan sekä hallituksen toiminnasta virheitä.

– Neljä viidestä tavoitteesta saavutettiin, eli 80 prosenttia. Olisiko se sitten 8. No se on ihan ok, mutta kyllä meiltä päättäjiltä saa enemmän vaatia, Sipilä sanoo.

– Haukkasimme liian ison palan. Eduskunta ei ehtinyt käsitellä näin isoa uudistusta.

Vappu ja Marja Live MTV3-kanavalla keskiviikkoisin kello 21.

Lisää aiheesta:

Saarikko MTV:lle Sanna Marinin johtamistyylistä: "Hallituksen sisäisen työn hoitamiseen kannattaisi myös keskittyä, jotta hallitus pysyisi kasassa"Annika Saarikko Ylellä: Minulla ei ole syytä epäillä Sanna MariniaPuhemieheltä kritiikkiä pääministeri Sipilän tavasta kaataa hallitus: "Lähtikö hän oikeasti ulos? Mielestäni ei"Sipilä Ylellä: "Viime yönä valvotutti, eilinen oli kova paikka"Jussi Kärki: Hallituksen ero on vaalitemppu, jota seuraa puolueiden julkinen likapyykin pesu – "Tässä käydään kaikki vaalikauden synnit läpi"Viimeisen Peter Nyman -shown vieraana Juha Sipilä: "Tuntuu, että on ollut 14 vuotta pääministerinä"
Sipilän hallitusEduskuntaJuha SipiläKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sipilän hallitus
  • 25.4.17:35
    Taksit

    Taksiuudistuksen lakiluonnoksessa mukana kiistellyt taksamittarit ja värilliset kilvet

  • 01.10.202316:13
    Petteri Orpo

    Orpo pääministerin haastattelutunnilla: Ministerien palkkioiden mahdollinen leikkaaminen käydään hallituksen piirissä läpi

  • 18.08.202308:18
    Yliopisto

    Helsingin yliopiston alamäki herättää jo huolta korkeakoulutuksen tilasta – "Muut Pohjoismaat painivat täysin eri sarjassa"

  • 04.04.202316:20
    Juha Sipilä

    Tutkimus: Asiakasmaksujen korotukset köyhdyttivät Sipilän kaudella varsinkin ikääntyneitä

  • 09.07.202200:01
    Tutkimustulokset

    Kysely: Suomalaiset tyytyväisiä Marinin hallituksen koronatoimiin ja turvallisuuspolitiikkaan – näistä asioista hallitukselle pyyhkeitä