Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"Jouluna ylläpidetään kulisseja" – turvakodit tupaten täynnä

Väkivaltaiseen jouluun haetaan usein apua vasta juhlapyhien jälkeen. Kuvituskuva.
Väkivaltaiseen jouluun haetaan usein apua vasta juhlapyhien jälkeen. Kuvituskuva.Lehtikuva
Julkaistu 23.12.2015 12:20
Toimittajan kuva

Essi Hietanen

essi.hietanen@mtv.fi

EssiHietanen

Rauhallinen joulu on monessa perheessä kaukainen haave. Pitkät juhlapyhät voivat olla synkkää aikaa perheille, joita varjostaa lähisuhdeväkivallan varjo. Turvakodeissa asiakaspiikki näkyy usein vasta pyhien jälkeen.

Mistä apua?

Turvakodit auttavat joulunakin ympäri vuorokauden. 

Turvakoti on tarkoitettu lyhytaikaiseksi turvapaikaksi silloin, kun kotiin jääminen väkivallan, uhkailun tai pelon takia on mahdotonta tai suorastaan vaarallista.

Turvakodit on tarkoitettu sekä naisille että miehille ja heidän kanssaan tuleville lapsille.

Ensi- ja turvakotien liiton jäsenyhdistysten turvakotien sijainnit ja puhelinnumerot:

Helsinki09 477 7180
Jyväskylä010 4237 520
Kokkola044 336 0056
Lahti03 875 090
Oulu0400 581 606
Raahe08 221 202
Rovaniemi040 584 0021
Tampere03 3143 4840
Turku02 513 4100
Vaasa06 312 9666
Vantaa09 839 20071

– Joulu on meidän yhteiskunnassamme suuri perhejuhla ja ihmiset ylläpitävät kulisseja monella hinnalla, jotta selviävät joulun ajoista, pohtii Pääkaupungin Turvakoti ry:n toiminnanjohtaja Karola Grönlund.

Helsingin turvakodissa joulun aika ei erityisesti näy, sillä turvakotiin on ollut jo kahden vuoden ajan enemmän tulijoita kuin asiakaspaikkoja on tarjolla.

– On tilanteita, kun asiakas lähtee turvakodista pois, niin seuraava asiakas on jo ovella odottamassa, Grönlund toteaa.

Asiakaspaikkoja vähän

Suomessa toimii 19 valtion rahoittamaa turvakotia, joissa on yhteensä 114 perhepaikkaa. Määrä on pieni, sillä se täyttyisi pelkästään Helsingissä väkivallan ahdinkoa pakenevista aikuisista ja lapsista.

Helsingin lisäksi haastavin tilanne on Tampereella, missä turvakoti on tupaten täynnä. Vantaan ja Oulun turvakoteihin mahtuu vielä muutama asiakas. Myös Turun turvakodissa on vielä tällä hetkellä tilaa.

– Päivät ovat keskenään hyvin erilaisia. Aamulla voi olla töihin tullessa aivan eri tilanne kuin illalla. Myös joulut ovat turvakodin asiakasmäärissä erilaisia, kertoo Turun ensi- ja turvakoti ry:n toiminnanjohtaja Oona Ylönen.

Valoisin tilanne on Rovaniemen turvakodissa, missä on ollut jo pidempään useita asiakaspaikkoja vapaana.

– Hyvin harvoin on ollut sellainen tilanne, ettei meillä olisi tarjota asiakkaalle majapaikkaa, kertoo Lapin turvakoti ry:n toiminnanjohtaja Pirjo Kairakari.

Apua ei uskalleta hakea joulupyhinä

Helsingissä tyypillisin lähisuhdeväkivaltaan apua hakeva uhri on noin 30-vuotias nainen, jolla on 1-2 lasta. Perheen sisällä tapahtuvaa väkivaltaa ilmenee kuitenkin kaikissa ikäryhmissä ja yhteiskuntaluokissa.

– Yksi ääripää oli 80-vuotias nainen, jota oli pahoinpidelty suhteessa 50 vuoden ajan, Karola Grönlund toteaa.

Väkivaltaiseen jouluun haetaan usein apua vasta juhlapyhien jälkeen.

– Joulu on tärkeä perhejuhla, mistä halutaan pitää kiinni. Täydellisen perheidyllin unelmasta on vaikea luopua. Toinen syy voi olla se, että apua ei uskalleta hakea joulupyhien aikaan. Kun puoliso palaa takaisin töihin, laukut pakataan ja apua haetaan turvakodista, Oona Ylönen kuvailee.

Vaikka turvakodit ovat monin paikoin tupaten täynnä, ketään ei kuitenkaan jätetä yksin. Väkivallan uhka on jo riittävä syy avunhakemiseen.

– Jos pelkästään miettii, että pitäisikö lähteä turvakotiin, se on jo merkki siitä, että pitää. Väkivallan uhka riittää syyksi. Turvakoteihin voi myös soittaa nimettömänä ja kuvailla kotona olevaa tilannetta, sillä usein itse hämärtyy sille, millainen on esimerkiksi normaali parisuhderiita. Työntekijämme arvioivat tilanteen ja kertovat, vaatiiko tilanne turvakotiin hakeutumista, Turun ensi- ja turvakoti ry:n toiminnanjohtaja Oona Ylönen muistuttaa.

Lisää aiheesta:

Moni turvakotia tarvitseva sinnittelee joulupyhien yli – "Jospa tämä joulu onnistuisi"Yli tuhat apua tarvitsevaa käännytetty turvakodeista, paljastaa MTV:n selvitysTällainen on turvakodin joulu – lähisuhdeväkivaltaa paetaan useimmiten vasta välipäivinä: "Ihmiset sinnittelevät pitkään perinteisen joulun vuoksi"Kun apu on liian kaukana: Turvakotiin voi olla satojen kilometrien matkaYli joka toinen apua hakenut jouduttiin ohjaamaan toisaalle – turvakodit kaipaavat lisärahoitustaNäin loma-aika näkyy: Auttavaan puhelimeen satoja soittoja, turvakodeissa paikoin tunkua
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 19:41
    Politiikka

    Silmänvenytyskuva raivostutti eduskunnassa: "Etelä-Korea ja Japani ovat kyseenalaistaneet, mitä tämä suomalainen touhu on"

  • 18:58
    F-35

    Analyysi: Venäjällä on Suomessa uusi ykköskohde, jota Putin kadehtii

  • 18:34
    Kela

    Kelan Lasse Lehtonen sairauslomalla kesään asti – palasi Suomeen ambulanssilennolla

  • 17:53
    Muutosneuvottelut

    Kirkkohallituksessa muutosneuvottelut, runsaat 30 henkilötyövuotta vähennetään

  • 17:08
    EU

    Komissaarilta varoitus: Venäjä voi olla valmis hyökkäämään Eurooppaan lähivuosina