Laulatko joululauluja jo marraskuussa vai pakenetko joulua aurinkolomalle? Tuore tanskalaistutkimus paljastaa, että ihmisen aivoja tutkimalla voidaan löytää joulumieli, joka näkyy tiettyjen aivojen alueiden aktiivisuutena.
Joulumielellä tarkoitetaan ilmiötä, johon yhdistyy ilon ja nostalgian tunteita sekä erilaisia haju- ja makuelämyksiä. Joulumielen tai sen puutteen perusteella voidaankin jakaa ihmiset kahteen leiriin: jouluihmisiin ja niihin, jotka eivät välitä joulusta.
Tutkimuksessa vertailtiin kahtakymmentä ihmistä, joista kymmenen viettää joulua ja kymmenellä ei ole mitään jouluperinteitä. Tutkijat käyttivät magneettikuvausta selvittääkseen, miten erilaiset jouluun ja arkeen liittyvät kuvat vaikuttavat testattavien aivoihin. Kaikki testattavat olivat terveitä eivätkä he nauttineet glögiä tai piparia ennen kuvausta.
Joulumieli näkyy aivotoimintana
Testattaville näytettiin 84 kuvaa jouluisten ja arkisten kuvien sarjoina. Aivokuvauksen jälkeen testattavat täyttivät kyselyn, jossa he vastasivat kysymyksiin jouluperinteistään, jouluun liittyvistä tunteistaan sekä etnisestä taustastaan.
Tulosten perusteella kymmenen osallistujaa päätyi "jouluryhmään" ja kymmenen "epäjouluryhmään". Aivokuvaukset paljastivat, että jouluryhmän aivotoiminta aktivoitui viidellä alueella, jotka on aiemmin yhdistetty esimerkiksi hengellisyyteen ja ilmeiden tulkintaan.
Tutkijat muistuttavat, että joulumieleen ja muihin juhlapyhiin liittyvää tutkimusta kaivataan lisää.
– Jotain niin maagista kuin joulumieli ei voida selittää vain aivotoiminnan pohjalta.
Lähteet: bmj.com, eurekalert.org
Uusimmat
-
23:06
Espanja lähettämässä Ukrainaan kuusi Leopard 2 -panssarivaunua ensi viikon loppuun mennessä – MTV seuraa sotaa
-
22:51
Ukraina saamassa miljoona tykistöammusta EU-maiden varastoista toukokuun loppuun mennessä
-
22:28
SM-liigan kurinpito on puhunut – kolme samanlaista päätöstä meni juuri julki
-
22:25
Huuhkajat aloitti terävästi – sitten sensaatiohyökkääjä kaatoi kylmää vettä niskaan
-
21:40
Toimittaja hyppäsi suksille ensimmäisen kerran sitten peruskoulun – tällainen laji on koirahiihto, jossa kaivataan lisää harjoittelupaikkoja
-
21:32
Näin varaudut maailman mullistuksiin – ammattilaiset kirjoittivat oppaan poikkeusoloista selviytymiseen: "Ei riitä, että on perunoita kellarissa"
-
21:15
Yli miljoona ihmistä osoitti torstaina mieltään eläkelakien uudistusta vastaan Ranskassa
-
21:14
MTV:n viihdetoimittajilla vankka näkemys Euroviisujen kärkinimistä – "Se on ihan tykki se kappale!"
-
21:00
Kuninkaallinen valokuvaaja paljastaa, millaista on kuvata prinssi Williamin ja prinsessa Catherinen lapsia – jakaa yhden vinkin
-
20:50
Sensaatiolaituri Huuhkajien avauskokoonpanossa Tanskaa vastaan – yksi asia yhä hämärän peitossa
-
20:48
Venäjän dopingpanna kumottiin – yleisurheilussa tehtiin päätös jatkosta
-
20:36
Leikolan lohkoketju, osa 2: Näin jättipankkien ongelmat johtivat rytinään – onko edessä uusi finanssikriisi?
-
20:35
Antti Pihlakoski hämmästelee Venäjä-kosiskelua – kertoo, mitä hyvää yleisurheilun päätökset voivat maassa lisätä
-
20:23
Melkein puoli miljoonaa ihmistä on käynyt jo äänestämässä
-
20:15
Napsitko liikaa makeisia? Ravitsemusterapeutti kertoo, miten sokerin syöntiä voisi vähentää
-
20:07
Suomi kielsi kiväärien viemisen Bosnia-Hertsegovinaan – Pekka Haavisto MTV:lle: Pelkona, että aseita käytettäisiin muuhun kuin metsästykseen
-
19:58
"Näytit todella kalpealta, huuliasi myöten", sanoi hirviöhammaslääkäri vaimolleen – vajaat kaksi viikkoa myöhemmin rouva makasi aivokuolleena sairaalassa
-
19:49
Tiktokin toimitusjohtaja yrittää estää sovelluksen kieltämisen Yhdysvalloissa – "Teknologianne vie kirjaimellisesti hengen"
-
19:25
Huuhkajille huonoja uutisia: luottopelaaja sivussa Tanska-ottelusta – näin Suomi voi pelata
-
19:23
Kiira Korven runoteoksesta murska-arvion kirjoittanut Arttu Seppänen kertoo saamastaan törkypalautteesta – Korvelle kriitikko antaa kiitosta
-
Lataa lisää