Joulu ulkomailla? Tätä jäädään kaipaamaan
Oma perhe, tuttu jouluruoka ja paikalliset jouluperinteet. Näitä Hotels.comin maailmanlaajuisen joulukyselyn vastaajat sanoivat jäävänsä eniten kaipaamaan lähtiessään jouluksi matkoille.
Kyselytulokset kertovat, että joulutunnelma ei ole kiinni puitteista ja paikasta, vaan oikeista ihmisistä ympärillä. Yhteensä 40 prosenttia vastaajista nimesi perheensä ja ystävänsä asiaksi, jota heille tulisi eniten ikävä ulkomailla vietetyssä joulussa.
Eteläamerikkalaiset kaipasivat rakkaitaan kaikkein eniten, sillä peräti 45 prosenttia heistä nosti perheen ja ystävät eniten ikävöimäkseen asiaksi matkajouluna. Kaikista vastaajista 70 prosenttia korostikin kotijoukkojen voittavan, kun kysyttiin olisiko jouluna mieluisampaa nauttia ajasta perheen kanssa vai omasta rauhasta.
Perinteinen jouluruoka ja oman maan jouluperinteet olivat myös suosiossa. Vastaajista 17 prosenttia sanoi matkoilla ikävöivänsä kovasti kotimaisen jouluruoan makuja ja 13 prosenttia tuttuja juhlapyhien perinteitä.
Kotimaan talvisää sen sijaan ei kuulunut kaivattujen asioiden listalle. Vain kuusi prosenttia arveli haikailevansa tuttujen joulukelien perään ja kysyttäessä valitsisitko hiihdon vai auringon, 70 prosenttia vastaajista arvosti aurinkoa enemmän. Myöskään television äärelle ei haluttu jumittua pyhien ajaksi, sillä vastaajista vain neljä prosenttia kaipasi joulunviettoonsa tuttuja, perinteisiä tv-ohjelmia.
Joululoma kuitenkin vetää ihmisiä kovasti reissuun ja matkailu saattaakin korvata perinteisiä tavaroita joululahjana. Kun vastaajilta kysyttiin, houkuttelisiko heitä jouluna enemmän kuusen alla odottavat lahjapaketit vaiko pieni pakomatka pyhien ajaksi Pariisiin, molemmat saivat 50 prosentin kannatuksen.
Hotels.comin joulukyselyyn vastasi yli 8 500 ihmistä kautta maailman.
Lähde: Hotels.com
Kuva: Colourbox.com
Uusimmat
-
15:31
Poliisit-tv-sarja lopetetaan – oikeusasiamies moitti salaisten tietojen päätymistä kuvausryhmälle
-
15:18
OmaKela-palvelun häiriö ohi
-
15:16
Junalakon varsinainen sovittelu jatkuu vasta keskiviikkona, osapuolet etsivät ratkaisua – MTV seuraa junalakkoa
-
15:10
Venäjä uhkaa pommittaa Haagin rikostuomioistuinta Putinille annetun pidätysmääräyksen takia: "Katsokaa tarkkaan taivaalle..."
-
14:45
Fani ikuisti Jasper Pääkkösen roolihahmon kasvot iholleen: "Isoimpia kunnianosoituksia"
-
14:40
Petteri Sihvoselta armoton huomio – näistä seikoista joudutaan vielä maksamaan SM-liigan pudotuspeleissä: "Jopa tällaisia hatusta vetäistyjä kaneja"
-
14:38
Viiden maakuntakentän lentoliikenne jatkuu valtion tukemana ensi vuoden vappuun asti
-
14:37
Nightwishin laulaja Floor Jansen, 42, kertoi ilouutiset – toinen lapsi tulossa
-
14:34
Tämä on norotilanne Suomessa juuri nyt
-
14:23
Iäkäs pariskunta putosi moottorikelkalla jäihin ja hukkui – kaksi onnettomuutta vaati ihmishenkiä sunnuntaina Varsinais-Suomessa
-
13:49
Venäläisurheilijoiden paluu oli liikaa – suomalainen huippukilpailu peruttiin protestina
-
13:44
Olympialaisissakin Suomea edustanut nuorten MM-mitalisti lopettaa uransa 24-vuotiaana
-
13:34
Onnibus syttyi tuleen ja matkustaja Hannaa pyydettiin siirtymään kauemmas – kun hän palasi, oli luvattu varakyyti jo mennyt
-
13:30
Näin entiset ja nykyiset Salkkarit-näyttelijät kommentoivat Jasmin Voutilaisen poismenoa: "Ei löydy sanoja"
-
13:29
Yhdysvalloissa kaatuneen Signature Bankin talletuksille ja lainoille löytyi ostaja – koko pankki ei kelpaa kellekään
-
13:27
Luistin viilsi Jenni Hiirikoskea kaulaan – tältä epäonninen tapahtumaketju näytti: "Tunsin ja näin kaiken sen veren"
-
13:17
Nainen järkyttyi: Pyton kurkisti pöntöstä vain hetki istunnon jälkeen Thaimaassa – kärmestä ei kolosta niin vain irrotettukaan
-
13:06
Suomalainen kurkku rikkoo maailmanennätyksiä – yllättävät faktat suosikkivihanneksesta
-
12:52
Yksi asia jäi kaivelemaan Kalle Rovanperää – syy harmitukseen oli suoraan nähtävissä: "Aika paljon piti sen takia höllätä"
-
12:45
15-vuotias haaveili väkivallasta, hakkasi ensimmäisen sopivan uhrin, potki päähän ja kuvasi teon videolle Helsingissä – ehdollista vankeutta
-
Lataa lisää