Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jokelan vankilan apulaisjohtajaa vastaan jätettiin syyte nostamatta

Kuvassa Riihimäen vankila.
Kuvassa Riihimäen vankila. Mediahub
Julkaistu 03.07.2019 15:14

MTV UUTISET – STT

Jokelan vankilan virasta pidätetty apulaisjohtaja ei saa syytettä, selviää valtionsyyttäjä Mikko Männikön tiistaina tekemästä syyttämättäjättämispäätöksestä.

Asiasta uutisoi aiemmin tänään Helsingin Sanomat. Apulaisjohtaja Jarmo Salmisen epäiltiin muun muassa luovuttaneen lukuisista rikoksista tuomitulle Helsingin huumepoliisin entiselle päällikölle Jari Aarniolle tietoja, joita hän ei olisi saanut tälle luovuttaa.

Salmista epäiltiin vastaavista rikoksista jo aiemminkin.

Aarnion kymmenen vuoden vankeuteen esimerkiksi törkeistä huumausainerikoksista tuominnut Helsingin hovioikeus vapautti Salmisen viime viikolla samankaltaisista rikosepäilyistä. Salminen antoi Aarniolle tietoja vankien puhelinyhteyksistä, kun Aarnio toimi vielä Helsingin huumepoliisin päällikkönä. Hovioikeus katsoi, että tietojen antamiselle oli tuolloin laillinen peruste.

Uusissa rikosepäilyissä oli kyse tietojen antamisesta vuonna 2016, eli sen jälkeen kun Aarnio ei enää ollut virassa ja häntä epäiltiin esimerkiksi huumerikoksista.

Tiistaisen syyttämättäjättämispäätöksen mukaan Salminen oli vuonna 2016 muun muassa vaikuttanut Aarnion tietolähteenä aiemmin toimineen vangin lomajärjestelyihin, jotta Aarnio ja vanki saattoivat tavata. Hän myös välitti tietoa esimerkiksi vangin lomajärjestelyistä Aarniolle.

Vanki oli mies, joka tuomittiin jo vuonna 2012 tynnyrijutussa yli 12 vuoden ja kahden kuukauden vankeuteen. Aarnion yhteys huumetynnyrijuttuun ei vielä tuomion antamisen aikaan ollut selvillä.

"Haitallista viranomaistoiminnan luottamukselle"


Syyttäjä katsoo päätöksessään, että Salmisen toiminta oli haitallista viranomaistoiminnan yleiselle luottamukselle.

– Ei ole asianmukaista viranhoitoa, kun Salminen vankeinhoidon virkamiehenä on vastoin virkavelvollisuuksiaan ryhtynyt salassa junailemaan kyseisen vangin ja Aarnion yhteisiä asioita olosuhteissa, joissa Aarnio oli syytettynä huumausainerikoksista, jotka vielä ovat kytkeytyneet kyseisen vangin rikoksiin, syyttäjä toteaa.

Koska konkreettista vahinkoa ei kuitenkaan teosta aiheutunut ja asiaton menettely oli vähäistä, syyttäjä katsoi että rikosepäily ei täyttynyt. 

Lisää aiheesta:

Syyttäjä vaatii sakkoa Aarnion luvattomasta auttamisesta syytetylle poliisimiehelleEx-rikosylikonstaapelin virkarikossyyte käräjillä – epäillään toimineen Jari Aarnion myyränäJokelan vankilan apulaisjohtaja irtisanotaan – välitti vangin lomajärjestelyistä tietoa Jari AarniolleHuumepoliisin ex-päällikkö Jari Aarnio pyyhki tietolähteitä rekisteristä, joutuuko poliisijohto vastuuseen? – Oikeus antaa ratkaisunsa tänään Jari Aarnion entinen alainen ilmoittautui itse käräjäoikeudelle – etsintäkuulutusta todistajan löytämiseksi ei tarvittu Syyttäjä poliisin virkarikosepäilystä: "Kukaan ei nosta kättä pystyyn, vaan osoittaa aina sormella toiseen paikkaan"
VankilaPoliisiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Vankila
  • 9.12.20:23
    Yhdysvallat

    Droonipukki toi lahjaherkut vankilan pihaan – sitten käry kävi

  • 7.12.08:23
    Poliisi

    Alaikäisiä koskevalle lakihankkeelle kovaa arvostelua – "Edes Ruotsissa ei ole vastaavaa"

  • 3.12.16:32
    Rikospaikka

    Max Mesa tietää, miten kurjaa rikollisen elämä on oikeasti: "Kehenkään et voi luottaa"

  • 2.12.06:31
    Henkirikokset

    Kidutusmurhaaja vapautuu vankilasta

  • 30.11.19:10
    Rikospaikka

    Ratinan puukottajan äiti avautuu Rikospaikassa: "En halunnut mainita edes hänen nimeään"