Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Noin joka 4:s lapsi saa influenssan joka talvi – "rokote kannattaa ottaa, vaikkei kuuluisi riskiryhmään"

Tartuntatautirekisteriin on toistaiseksi ilmoitettu yksittäisiä influenssa A- ja B-tapauksia. Kausi ei ole kunnolla alkanut vielä muuallakaan Euroopassa.
Tartuntatautirekisteriin on toistaiseksi ilmoitettu yksittäisiä influenssa A- ja B-tapauksia. Kausi ei ole kunnolla alkanut vielä muuallakaan Euroopassa.Lehtikuva
Julkaistu 22.10.2016 14:47

MTV UUTISET–STT

Influenssakausi ei ole vielä käynnistynyt, mutta Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) tietoon on tullut useita influenssaan sairastuneita Länsi-Pohjan ja Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiireissä. Tartuntatautirekisteriin on toistaiseksi ilmoitettu yksittäisiä influenssa A- ja B-tapauksia. Kausi ei ole kunnolla alkanut vielä muuallakaan Euroopassa.

Tavallisimmin influenssakausi alkaa vuodenvaihteessa, mutta joskus kausi alkaa jo marraskuussa ja välillä se venyy tammikuulle. THL:n infektiotaudit-osaston johtaja Mika Salminen suosittelee kaikille influenssarokotteen ottamista, vaikka ei kuuluisikaan riskiryhmään.

– Mieluummin yksi piikki vuodessa kuin joka viides vuosi varsinainen influenssatauti, Salminen sanoo.

Salminen ohjeistaa ottamaan rokotteen viimeistään muutamaa viikkoa ennen influenssakauden alkamista, sillä täyden suojan saamiseen menee suunnilleen kaksi viikkoa.

– Influenssa vie voimat pitkäksi aikaa ja saattaa aiheuttaa ainakin viikon vuodelevon tarpeen. Myös seurannaistaudit voivat olla ikäviä, hän sanoo.

Influenssasta voi seurata esimerkiksi keuhkokuume.

Influenssaan sairastuu 5-15 prosenttia aikuisista 

Influenssarokotteen saavat maksutta riskiryhmään kuuluvat sekä sellaiset ihmiset, joiden terveydelle influenssarokotuksesta on merkittävää hyötyä. Maksuttoman rokotuksen saavat muun muassa raskaana olevat, 65 vuotta täyttäneet ja 6-35 kuukauden ikäiset lapset. 

Jokainen voi kuitenkin hankkia influenssarokotteen esimerkiksi apteekista. Usein myös työterveyshuolto tarjoaa työntekijöille rokotteen.

– Siitä (rokotteesta) on terveydellistä hyötyä, mutta myös poissaolot vähenevät ja sitä kautta yritykset säästävät työterveyskuluissa, Salminen sanoo.

THL on ostanut 1,5 miljoonaa annosta influenssarokotteita kansallisen rokotusohjelman tarpeita varten. Kaikki Suomen sairaala-apteekit ja lääkekeskukset ovat tähän mennessä saaneet ensimmäiset rokotelähetyksensä.

Influenssaepidemioita esiintyy joka talvi, jolloin 5-15 prosenttia aikuisista ja 20-30 prosenttia lapsista sairastuu. 

Lisää aiheesta:

Influenssa kaataa nyt kansaa sänkyyn koko maassa – tartunnat jyrkässä kasvussaInfluenssarokotetta muutettu tälle kaudelle – tämä sen suojatehosta tiedetäänHUSin apulaisylilääkäri varoittaa: "Influenssaepidemia alkaa koronarajoitusten poistumisen myötä, voi olla aiempaa voimakkaampi"Influenssa leviää Suomessa aiempaa hitaammin – epidemian huippu on kuitenkin vasta edessä: "Rokotteen ottamisesta on edelleen hyötyä"Kauden tartuntakäyrät ovat jo nousussa: "Influenssaa alkoi esiintyä runsaammin joulun pyhien aikaan" – Tiesitkö, että tauti voi johtaa jopa kuolemaan?Influenssa riehuu taas pian perheissä – ilmaisen rokotteen saavat nyt myös päiväkoti-ikäiset: Näin aikaisin taudilta kannattaa suojautua
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 13:31
    Tulipalot

    Omakotitalo paloi Savonlinnassa – poliisin mukaan palo vaati todennäköisesti kuolonuhreja

  • 13:00
    Maanpuolustus

    Vihreät: Suomi tarvitsee maanpuolustusveron – "Isänmaalliset suomalaiset olisivat tähän valmiita"

  • 12:57
    Puolustusvoimat

    Puolustusvoimien valtakunnallinen paraati alkoi Kouvolassa – pilvinen sää voi haitata ylilentojen näkyvyyttä

  • 12:47
    Ukrainan sota

    Sofi Oksanen ei usko pysyvään rauhaan: "Venäjä haluaa kaikkiin rakoihin, Suomessa pitää varoa"

  • 12:34
    Linnan juhlat

    Finlandia, veteraanien viesti, siniristilippu salkoon, seppeleet haudoille – seuraa Huomenta Suomen erikoislähetystä!