Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Johannes Hösflot Kläbo otti ja lähti – Norjan supertähdeltä tiukka ratkaisu

Johannes Hösflot Kläbo on matkustanut Norjaan.
Johannes Hösflot Kläbo on matkustanut Norjaan.
Julkaistu 28.01.2022 21:08
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

@TuoHamalainen

Maastohiihdon supertähti Johannes Höftlot Kläbo on matkustanut yksin Italiasta kotimaahansa Norjaan, kertoo VG.

Ensi viikolla alkavissa Pekingin olympialaisissa kultatoivoihin lukeutuva Kläbo suuntasi tänään Italiasta Norjaan yksityislennolla, jota oli mahdollistamassa hänen yhteistyökumppaninsa Uno-X. 

– Me nostimme kätemme ja sanoimme, että jos on jotain, millä voimme osallistua, olemme valmiit. Norja tarvitsee kaikki sankarinsa Kiinaan, Uno-X:n GM Jens Haugland sanoi.

Kläbo oli saanut suoritettua suorittanut karanteenin Italian Seiser Almissa. Koko miesten joukkueen todettiin olleen lähikontaktissa positiivisen testituloksen viime sunnuntaina antaneen sprinttivalmentaja Arild Monsenin kanssa. 

Kläbo aikoo matkustaa Pekingiin olympialennolla maanantaina. Muu Norjan hiihtomaajoukkue on yhä Seiser Almissa.

– Oli hyvä tunne saada tietää, että testi oli negatiivinen torstai-iltapäivänä. Nyt aion jatkaa kaiken tekemistä sen eteen, että vältän tartunnan seuraavina päivinä ja viikkoina. On liian aikaista ottaa tätä kevyesti, Kläbo sanoi tiedotteessa.

Kläbon isä ja manageri Haakon kertoi, että hänen poikansa lennolle olisi ollut kiva saada seuraa muista hiihtäjistä, mutta joukkueen johto suositteli yhtä hiihtäjää kerralla pieneen koneeseen tartuntariskin minimoimiseksi.

– Muut mieshiihtäjät tulevat pääsemään kotiin turvallisesti huomenna. Olisi ollut parasta, jos me kaikki olisimme pystyneet matkustamaan kotiin samaan aikaan suuremmalla lentokoneella, mutta se ei ollut mahdollista, Haakon Kläbo perusteli.

Norjan mieshiihtäjistä Simen Hegstad Krüger on saanut koronatartunnan. Norjan naishiihtäjistä koronapositiivisiksi on todettu Heidi Weng ja Anne Kjersti Kalvå.

Lisää aiheesta:

Therese Johaug ja Johannes Hösflot Kläbo jäivät koronahotelliin – Italiasta kuuluu kummiaNorjan hiihtojoukkueella tuore hätäsuunnitelma, matkustusjärjestelyt menivät täysin uusiksi – "En ole uskaltanut laskea hintaa"Norjan hiihtomaajoukkueesta tulossa vielä lisää koronatapauksia? – Joukkuekaverit itkivät "sokkiviestistä" Norjan ampumahiihtotähdiltä radikaali ratkaisu – "Ei ole ilmaista"Norjan joukkue koronakaaoksessa olympialaisten alla – Therese Johaugilta paljonpuhuva kommenttiJohannes Hösflot Kläbo altistunut koronatartunnalle – suunnitelmat muuttuvat
Peking 2022OlympialaisetMaastohiihtoKoronavirusUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Peking 2022
  • 30.01.202413:03
    Taitoluistelu

    Yllätyskäänne Valijeva-dopingtuomiossa: Venäjälle sittenkin olympiamitali

  • 29.01.202418:20
    Olympialaiset

    Dopingkohussa tuomio: 15-vuotiaan tähtiurheilijan käry vie Venäjältä olympiavoiton

  • 26.02.202307:02
    MM-hiihdot

    Uhkaavia viestejä kesken olympialaisten – FIS-pestinsä jättänyt suomalaisosaaja ruotii mäkihypyn ikuisuusongelmaa: "Kyllähän se harmittaa"

  • 25.12.202215:58
    Taitoluistelu

    Hyytävän venäläisvalmentajan suojatit murtuvat jo teini-ikäisinä – näin "Eterin lapsitehdas" tuottaa kertakäyttöisiä olympiavoittajia

  • 24.12.202221:25
    Jääkiekko

    Kommentti: Suomi-urheilun hullu ja pulmallinen vuosi – lyökö se laudalta jopa tämän käsittämättömän mestarikattauksen?