Turvapaikanhakijatilanne näkyi merkittävissä määrin korkeimman hallinto-oikeuden (KHO) viime vuoden asiamäärissä.
KHO on varautunut siihen, että turvapaikka-asioihin liittyvien valituslupahakemusten määrä kasvaa tuhansilla tänäkin vuonna.
KHO:lle tuli viime vuonna yli tuhat valituslupahakemusta turvapaikkapäätöksistä, kun vuonna 2015 valituslupahakemuksia turvapaikkapäätöksistä oli vajaat 400.
– Turvapaikka-asioista johtuva muutos alkoi näkyä loppuvuodesta, kertoo KHO:n presidentti Pekka Vihervuori.
Kaikkiaan ulkomaalaisasioita oli viime vuonna 38 prosenttia saapuneista asioista.
Oikeusneuvos Matti Pellonpään mukaan kaikissa ulkomaalaisasioissa valituslupa myönnettiin 12 prosentissa hakemuksista ja turvapaikka-asioissa luku voi olla jonkin verran enemmän. 
Helmikuun alkuun saakka kaikki valitukset Maahanmuuttoviraston turvapaikkapäätöksistä käsiteltiin Helsingin hallinto-oikeudessa. Tästedes juttuja käsittelevät myös Itä-Suomen, Pohjois-Suomen ja Turun hallinto-oikeudet.
Pellonpää arvioi Helsingin hallinto-oikeuden onnistuneen hyvin turvapaikanhakijoita koskevissa asioissa, vaikka valitusprosenteista ei voi tehdä suoranuottisia päätöksiä.
