Jesse Markinin UMK-finaalikappale sai hyvän vastaanoton julkaisunsa jälkeen.
Neljäs euroviisuedustajan paikkaa tavoitteleva kappale julkaistiin tiistaina 16. tammikuuta. Vuorossa oli Uuden Musiikin Kilpailu -finalisti Jesse Markinin kappale Glow, joka julkaistiin puolenyön aikaan Youtubessa musiikkivideonsa kera.
Viisukansalaiset ovat jälleen rientäneet kommentoimaan kisakappaletta. Kommenteissa toistuu useiden toteamus siitä, että kappale on hyvin tanssittava.
– Tätä musiikkia kuuntelisin myös ilman UMK:ta ja Euroviisuja. Kiva positiivinen fiilis näinä synkkinä aikoina. Tekee mieli tanssia. Ja minusta on todella rohkeaa Jesseltä ottaa kantaa yksittäisenä artistina euroviisuihin osallistumiseen. On myös epäreilua Yleltä, että hänen oli pakko ottaa yksittäinen kanta.
– Rakastan sitä, kuinka ajankohtaisia ja moderneja UMK-kappaleet ovat tänä vuonna.
– Tämä on yksi niistä kappaleista, jotka, jos ne valittaisiin, alisuoriutuisivat kilpailussa mutta räjähtäisivät radiosoitossa sen jälkeen. UMK julkaisee tänä vuonna hyvää tuotetta.
Markin ilmoitti edellisviikolla, että mikäli hänet valitaan Suomen euroviisuedustajaksi ja Israel on mukana kilpailussa, ei hän aio osallistua Malmön Euroviisuihin.
