Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jehovan todistajien valtakunnansalin polttamisesta syytetylle miehelle vaaditaan ehdotonta vankeusrangaistusta – motiivina kiista seurakunnan jäsenen kanssa

Jehovan todistajien valtakunnansali tuhoutui tulipalossa perjantana 23. elokuuta 2019 Pöytyällä Varsinais-Suomessa.
Jehovan todistajien valtakunnansali tuhoutui tulipalossa perjantana 23. elokuuta 2019 Pöytyällä Varsinais-Suomessa. Varsinais-Suomen Pelastuslaitos
Julkaistu 24.10.2019 06:08(Päivitetty 24.10.2019 11:25)

MTV UUTISET – STT

Valtakunnansali tuhoutui kokonaan elokuussa syttyneessä palossa. Poliisi kertoi, että mies myönsi teot kuulusteluissa.

Syyttäjä vaatii ehdotonta vankeusrangaistusta miehelle, jonka syytetään polttaneen Pöytyällä sijainneen Jehovan todistajien valtakunnansalin elokuun lopulla.

Syyttäjän mukaan mies kiipesi tikkaita pitkin rakennuksen välikatolle ja valeli sinne noin viisi litraa bensiiniä. Bensiiniä oli valeltu myös seinään ja takaovelle.

Tulen mies sytytti syyttäjän mukaan mukanaan tuomalla sytyttimellä.

Rakennus tuhoutui kokonaan ja palosta aiheutui rakennuksen omistajalle, Jehovan todistajien Turun seurakunnalle, noin 130 000 euron vahinko.

Syyttäjän mukaan teko oli omiaan aiheuttamaan yleistä hengen tai terveyden vaaraa.

– Tuleen sytytetyn rakennuksen välittömässä läheisyydessä on sijainnut metsää, useita ulkorakennuksia ja asuttu asuinkiinteistö noin 30 metrin päässä, haastehakemuksessa sanotaan.

Kirjallisena todisteena oikeudenkäynnissä on muun muassa syytetyltä kotietsinnässä löytynyt kanisteri ja sytytin.

Syyttäjän mukaan mies oli yrittänyt valtakunnansalin polttoa aiemminkin.

Viittä päivää ennen rakennuksen tuhoutumista mies oli syyttäjän mukaan valellut bensiiniä muun muassa ilmalämpöpumpun päälle ja rakennuksen oveen ja sytyttänyt sen palamaan.


Palo oli sammunut itsekseen, mutta ehtinyt vaurioittaa ilmalämpöpumppua ja rakennusta.

STT ei ole saanut käräjäoikeudelta miehen kirjallista vastausta. Poliisi on kertonut aiemmin, että kuulusteluissa mies on myöntänyt teot.

Poliisin mukaan syytetty oli ollut seurakunnan jäsen, mutta eronnut

Poliisin mukaan mies on aiemmin ollut seurakunnan jäsen, mutta eronnut joitakin vuosia sitten. Poliisin mukaan teon motiivi näyttää liittyvän miehen kiistoihin erään seurakunnan jäsenen kanssa, ei seurakuntaan laajemmin.

Kuulusteluissa mies oli kertonut, että seurakunnan jäsen oli puhunut hänestä pahaa ja levittänyt perättömiä tietoja.

Tänään alkaneessa oikeudenkäynnissä miestä syytetään tuhotyön ja tuhotyön yrityksen lisäksi pahoinpitelystä ja kahdesta kotirauhan rikkomisesta, joissa uhrina on ollut sama mies.

Syyttäjän mukaan syytetty oli keväällä käynyt potkimassa toisen miehen ovea ja lyönyt tänä päähän ja kasvoihin.

Lisää aiheesta:

Murhapolton yritys: Mies sytytti nuotiot ex-vaimonsa taloa vasten Helsingissä – pienet lapset heräsivät palon ääniinHartolan polttomurhasta tietoja: oikeuden mukaan mies jätti tuttavansa asuntoon kuolemaan – syytetty määrättiin mielentilatutkimukseenHartolan murhapoltosta syytetty valeli olohuoneen palavalla nesteellä ja tuikkasi talon tuleen – todistajan mukaan mies kertoi "sytyttäneensä sen sohvan"Jehovan todistajien valtakunnansalin polttamisesta epäilty vangittiin – taustalla ilmeisesti aiempaa vainoamista ja pahoinpitelySyyttäjä: Mies poltti asunnon tappaakseen entisen seurustelukumppaninsa – Helsingin Käpylän kerrostalopalo käräjille murhan yrityksenäKallion räjähdysmäisestä tulipalosta vaaditaan vankeutta – syyttäjä: Mies sahasi tahallaan kaasuputken katki
TuhotyöPöytyäRikos

Tuoreimmat aiheesta

Tuhotyö
  • 9.10.12:11
    Merikaapeli

    Eagle S -päätöksestä valitus syyttäjältä

  • 9.9.16:08
    Tuhopoltto

    Tampereen hurjasta asuntopalosta epäillyn mielentila tutkitaan

  • 22.8.09:09
    Hämeenlinna

    Kerrostalo syttyi palamaan Hämeenlinnassa – yksi otettu kiinni

  • 13.8.16:13
    Metsästys

    HS: Hirvitorneja tuhottu, poliisi epäilee eläinaktivisteja – torniin kirjoitettu tuttu lyhenne

  • 4.8.14:25
    Tuhopoltto

    Poliisi pyytää vihjeitä tuhopolton selvittämiseksi