Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jätetäänkö turvapaikanhakija pakkaseen paleltumaan, kun raja on kiinni? Näin ministerit ja Rajavartiolaitos vastasivat

2:07Jätetäänkö rajalle tullut yksin kylmään? Näin tiedotustilaisuudessa vastattiinPääseekö rajalle tullut lämpimään vai jääkö kärvistelemään pakkaseen? Näin kysymykseen vastattiin
Julkaistu 28.11.2023 18:52
Toimittajan kuva
Outi Jaatinen

outi.jaatinen@mtv.fi

Hallitus päätti tänään, että itäraja pannaan kiinni eli myös Raja-Joosepin rajanylityspaikka suljetaan. Asiasta kerrottiin tiedotustilaisuudessa, jossa kysyttiin myös, miten toimitaan nyt talvikylmällä, jos rajalle tulee turvapaikanhakija.

Voit katsoa koko tiedotustilaisuuden alta.

Tilaisuudessa pääministeri Petteri Orpoa ja sisäministeri Mari Rantasta (ps.) sekä Rajavartiolaitoksen raja- ja meriosaston osastopäällikkö Matti Sarasmaata tentattiin muun muassa sitä, mitä tehdään, jos kylmällä talvisäällä saapuu rajan tuntumaan turvapaikkaa hakeva ihminen. Otetaanko hänet raja-asemalle lämpimään vai annetaanko hänen peräti paleltua kuoliaaksi? 

Lisäksi kysyttiin, kuka päätöksen tekee, jos ihminen on lumihangessa suljetulla rajalla.

– Rajavartiolaitos on ohjeistanut jokaisen virkamiehen toimimaan erilaisissa tilanteissa ja virkamiehet toimivat siellä virkavastuulla ja minulla on täysi luottamus siihen, että he osaavat toimia oikein, Orpo sanoi.

2:20Politiikan toimittaja arvioi hallituksen rajapäätöksiä: "Jättääkö Suomi rajan taakse pyrkijät pakkaseen?"Politiikan toimittaja Alec Neihum arvioi hallituksen rajapäätöksiä – jättääkö Suomi rajan taakse pyrkijät pakkaseen?

Lue myös: Asiakirjapaljastus: Itäraja haluttiin sulkea kahdeksi viikoksi jo aiemmin – suunnitelman pysäytti apulaisoikeuskansleri

Rantanen: Hallitus haluaa viestiä, että rajalle ei kannata tulla

Sisäministeri Rantanen toteaa, että erilaista kuvamateriaalia voi alkaa Suomeen tulla turvapaikanhakijoista. Tämä on hänen mukaansa hyvin tuttu ilmiö Puolan, Latvian ja Liettuan rajoilta, jossa tätä käytetään yhtenä informaatiovaikuttamisen välineenä.

– Hallitus haluaa nyt hyvin vahvasti viestiä ulos, että älkää tulko sinne raja-asemalle, että ne ovat kiinni, sanoo Rantanen.

Rantanen kertoo, että myös ministeriötasolla tehdään viestintää siihen liittyen, että ihmiset eivät tulisi rajalle pakkaseen.

– Sitten voidaan ajatella, että jos katsomme tulijaprofiilia, josta on ollut aiemminkin puhetta, jotka ovat pääsääntöisesti nuoria terveitä miehiä, voisi ajatella, että myös heillä on vastuu siitä, että tulevatko he rajan pintaan vai eivät. Meidän viestimme on nyt se, että älkää tulko. Raja on kiinni, sanoo Rantanen.

Rajavartiolaitoksen Sarasmaa vastasi muun muassa kysymykseen siitä, mitä tarkoittaa, että virkavastuulla tehdään päätöksiä, jos ihminen on lumihangessa.

– Se tarkoittaa, että olemme antaneet seikkaperäisen ohjeen jokaiselle rajavartiomiehelle. Kulloinenkin tilanne ja olosuhteet, joissa tilanne syntyy, ratkaistaan viime kädessä paikan päällä.

Tiedotustilaisuus Itärajan sulkemisesta 28. marraskuuta:

27:07Hallitus kertoi itärajan sulkemisesta – katso koko tiedotustilaisuusTiedotustilaisuudessa paikalla pääministeri Petteri Orpo (kok.), sisäministeri Mari Rantanen (ps.) sekä Rajavartiolaitoksen raja- ja meriosaston osastopäällikkö Matti Sarasmaa.

Lisää aiheesta:

Suomi avaa kaksi rajanylityspaikkaa – Orpo: "Jos ilmiö jatkuu, meillä on valmius toimia"Itäraja sulkeutui kokonaan – Raja-Joosepin kaistat tukitaan betoniesteilläFrontex: Paine Suomen itärajalla voi säilyä pitkäänOrpo: "Suomi saa tarvittaessa suljettua koko itärajan"Orpo: Koko itäraja voitaisiin sulkea – "Ratkaisuja haetaan varmaankin tämän päivän aikana"Suomi sulkee Vaalimaan, Nuijamaan, Imatran ja Niiralan rajanylityspaikat – "Ilmiö on laajenemassa pohjoiseen"
ItärajaRajavalvontaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Itäraja
  • pe08:29
    Rajavalvonta

    Tuhannen maanomistajan omaisuutta lunastukseen itärajan esteaidan tieltä

  • ti13:44
    Rajavartiolaitos

    Ihminen ylitti laittomasti itärajan Pohjois-Karjalassa – haki turvapaikkaa

  • 7.9.11:45
    Maahanmuutto

    Venäläisiä muuttaa edelleen Suomeen, vaikka itäraja on kiinni

  • 29.8.19:23
    Politiikka

    Orpo ja von der Leyen tapasivat – Orpolta kysytään usein, ovatko suomalaiset peloissaan – näin hän vastaa

  • 29.8.05:03
    Kunnat

    Puhelinongelmat ovat jatkuva riesa Tealle itärajalla – pohtii poismuuttoa