Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Järjestelyt alkavat olla valmiita – taistelu Mosulista lähestyy

1:45Irakissa valmistaudutaan ratkaisevaan taisteluun Isisiä vastaan
Julkaistu 12.10.2016 19:38

MTV UUTISET

Tiedot Irakista kertovat, että maan armeijan hyökkäys ISIS:in kimppuun Mosulissa Yhdysvaltain avustamana on pian valmis alkamaan.

Jo kesällä, kun Irak vapautti pääkaupunkia lähellä olevan Fallujan ISIS:iltä, oli viimeistää selvää, että pohjoisen Mosulin vapauttaminen on sekä väistämätöntä että välttämätöntä. Nyt bagdadilaiset asiantuntijat sanovat Arab24 -kanavalle, että järjestelyt ovat valmiina.

– Ainoa este vapauttamisen alulle on poliittinen kiista varapresidentin ja pääministerin välillä, ja uskon että se on ratkaistu, sanoo sotilasasiantuntija Ahmad Al Sharifi.

–Koordinaatio- ja komentokeskusjärjestelyt amerikkalaisten kanssa ovat valmiit, ja on Irakin asia päättää, milloin hyökkäys alkaa, lisää toinen sotilasasiantuntija Hamzah Mustafa.

Amerikkalaiset taas Irakissa

Yhdysvalloilla on pääasiassa Mosulin taistelua varten Irakissa arviolta 6 000 sotilasta.

– Olemme täällä mahdollistamassa Irakin armeijan toimintaa, emme rinta rinnan etulinjassa, muotoilee kenrallimajuri Gary Volesky CBS -televisiouutisille.

Volesky tuntee paikan, hän palveli Irakissa ja Mosulin alueella myös vuonna 2009.

Amerikkalaiset ovat leiriytyneet Qayyarahin lentotukikohtaan, noin 60 kilometriä etelään Mosulista. Alue oli vielä alkukesällä ISIS:in hallussa, mutta Irak pakotti heidät perääntymään.

Mosulin operaatio on vaikea paitsi sotilaallisesti, myös poliittisesti.

Turkki on pitänyt koulututukikohtaa Irakin pohjoisosassa ja valmistanut kurdi- ja sunnitaisteijoita kamppailuun Mosulista. Shia-johtoisen Irakin mielestä sen kuuluu johtaa taistelua kaupungista, mutta Turkki vaatii osaa roolista itselleen. Kiistan ratkaisua pidetään yhtenä edellytyksenä Mosulin taistelun aloittamiselle.

ISIS on menettänyt paljon alueita sekä Syyriassa että Irakissa viime ja tämän vuoden aikana. Sen odotetaan tekevän voimakkainta mahdollista vastarintaa Mosulissa.

Kun kiistat saadaan ratkaistua, aseet alkavat puhua. 

Lisää aiheesta:

Irakin joukot läpäisivät tiensä Mosulin lentokentälleBBC: Irakin joukot ovat päässeet Mosuliin – Isisin vastarinta kiivastaKaupunkisota alkamassa Mosulissa – Irakin erikoisjoukot iskuetäisyydelleSatoja Isisin taistelijoita kuollut Mosulin valtausoperaatiossaIrak-asiantuntija ennakoi Fallujaan pitkää kaupunkisotaa: Se on sekä loukku että tulikoeIrak: Taistelu Fallujasta on alkanut – "Jos et pääse pois kaupungista, nosta valkoinen lippu"
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 15:17
    Tasoristeysonnettomuudet

    Dramaattinen video: Juna jyräsi rekan voimalla Alankomaissa

  • 15:00
    Afganistan

    Ainakin 20 kuollut ja yli 500 loukkaantunut: Afganistanissa maanjäristys

  • 14:07
    Ukrainan sota

    Italiassa bunkkeribuumi: "Yhtäkkiä ydinsota ei ollutkaan etäinen mahdollisuus"

  • 13:51
    Iso-Britannia

    32-vuotiasta miestä syytetään kymmenestä murhan yrityksestä Britannian junapuukotuksessa

  • 13:24
    Sanna Marin

    Jaakko Loikkanen Marinista: "Ei kovin halukas tai kyvykäs käsittelemään mokiaan"