Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"Jari-Matti voisi johtaa reilusti rallia" – Latvala yrittää päättää kuivan kautensa

1:46Ott Tänak joutui keskeyttämään auton savuttua runsaasti
Julkaistu 06.10.2018 22:44

Aki Hietavala & Toni Heinonen / MTV SPORT

Jari-Matti Latvala taistelee pitkästä aikaa MM-rallin voitosta, sillä tuurilainen lähtee Walesin MM-rallin päätöspäivään toiselta sijalta.

Videolla kooste lauantain iltapäivän kisatapahtumista.

Latvalalla on eroa rallia johtavaan Fordin Sebastien Ogieriin vain reilut neljä sekuntia ennen sunnuntain erikoiskokeita.

Maailmanmestaruudesta taisteleva Toyotan ykköstykki Ott Tänak keskeytti kärkisijalta lauantain iltapäivän lenkillä, mikä avasi voittosaumat suomalaiselle. Sunnuntaina Latvala aikoo tehdä kaikkensa, jotta hän palaa pitkästä aikaa korkeimmalle korokkeelle.

- Siitä on puolitoista vuotta, kun olen viimeksi voittanut MM-rallin. Kun tajusin tänään, että voitto on mahdollista, annoin ihan kaikkeni kahdella viimeisellä pätkällä, Latvala totesi pitkän ajopäivän päätteeksi.

- Viimeisellä pätkällä olin vähän liian ahne. Sammutin moottorin neulansilmämutkassa ja hävisin kolme tai neljä sekuntia. Se ei ole kuitenkaan maailmanloppu.

Latvalalla oli tarkka suunnitelma, kuinka hän voi haastaa Ogierin sunnuntaina.

- Nyt aion syödä nopeasti ja menen äkkiä hotellille. Aion katsoa huomiset pätkät tarkasti läpi ja haluan olla täysin valmistautunut taistelemaan voitosta.

Toyotan tallipäälliköllä Tommi Mäkisellä on vahva luotto, että Latvala voi nousta ykköseksi rallin päätöspäivänä.

- Jari-Matti näytti iltapäivällä löytävän ekstravauhtia. Jari-Matilta on puuttunut pientä tasaisuutta - muuten hän voisi johtaa reilusti rallia. Olisi kiva nähdä hänet ykkösenä maalissa, Mäkinen sanoi.

Lisää aiheesta:

Joko Toyota löi lukkoon Saksan MM-rallin sijoitukset? – "Emme voi ajaa kilpaa toisiamme vastaan""Jari-Matti teki comebackin" – multimestari Sebastien Loeb hämmästeliMoninkertaiset maailmanmestarit hiillostavat Latvalaa – "Mutta minulla on enemmän startteja"Latvala myönsi tosiasian: En usko, että voitosta ajaminen on mahdollistaToyotalle jättipottia jahtaava Jari-Matti Latvala: Taistelu on käynnissäJari-Matti Latvalan haarukassa "täydellinen" lopputulos
RalliUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Ralli
  • Eilen07:11
    MM-ralli

    Kalle Rovanperä teki "erikoisen päätöksen" – suomalaistähti haastajan asemassa: "Ei se ainakaan helpota"

  • 2.11.09:12
    MM-ralli

    Juha Kankkuselta raju laskelma: "Jos Jari-Matti olisi pystynyt..."

  • 1.11.10:53
    MM-ralli

    Kalle Rovanperä valmistautunut kunnon selkäsaunaan: "Otan turpaan"

  • 1.11.08:02
    MM-ralli

    Suomen rallilegenda autonsa apuvälineestä: "Täysin laiton"

  • 31.10.19:47
    MM-ralli

    Esapekka Lappi kommentoi Kalle Rovanperän lähtöä – MM-sarjalle rajusti rapaa