Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Jari-Matti Latvalalta varoituksen sana MM-putkessa porskuttavalle Toyotalle

Toyota-pomo Jari-Matti Latvalalta varoittavia sanoja.
Toyota-pomo Jari-Matti Latvalalta varoittavia sanoja.Vesa Pöppönen / AOP
Julkaistu 29.12.2022 07:01

AKI HIETAVALA – MTV URHEILU

Jari-Matti Latvalan johtama Toyotan WRC-talli on voittanut rallin MM-sarjassa kaikki mestaruudet kahtena perättäisenä kautena. Latvala povaa, että kaudella 2023 käydään entistä tiukempaa taistelua osakilpailuvoitoista sekä mestaruudesta.

MAINOS

MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!

Keski-Euroopan MM-ralli 16.–19.10.
Pe: EK:t 3–8 klo 9.30 alkaen
La: EK:t 9–14 klo 9.15 alkaen
Su: EK:t 15–18 klo 9.25 alkaen

Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2025.

Päättyneen kauden kamppailun Hyundaita vastaan Toyota ratkaisi jo alkuvuodesta, kun Hyundai oli pahasti jäljessä uuden Rally1-hybridiautonsa kanssa.

Loppuvuodesta Hyundai nousi vähintäänkin Toyotan rinnalle.

LUE MYÖS: Kommentti: Tänak pyyhki Rovanperällä loppukaudesta lattiaa, Loeb saattoi tallikaverinsa naurunalaiseksi – sinivalkoinen MM-rallikausi oli tarinoita täynnä

– Hyundai otti meitä aika paljon kiinni tämän kauden aikana. Tiedämme, että heidän kalustonsa on todella vahva. Myös Ford oli tämän vuoden alussa hyvä, mutta emme tiedä ihan tasan tarkkaan, mikä heidän autonsa suorituskyky on tällä hetkellä, Latvala summasi MTV Urheilulle.

– Fordin suorituskyky on pieni kysymysmerkki, mutta nyt kun (Ott) Tänak on siellä, niin hän varmasti laittaa lisää painetta hommaan.

LUE MYÖS: Ott Tänak esitti kovia syytöksiä tallikaveristaan – nyt Esapekka Lappi saa saman kuskin rinnalleen: "Enemmän on kuultu negatiivista"

Tänak loikkasi Hyundailta M-Sport Fordin tiimiin, joten nyt jokaisessa tallissa on ykköskorin kuljettaja. Hyundai puolestaan korvasi Tänakin nappaamalla Esapekka Lapin Toyotalta ja Craig Breenin M-Sportilta.

– Voimasuhteet ovat kuljettajien puolella mielenkiintoiset. Nyt on kaikissa tiimeissä kuljettaja, joka voi voittaa ralleja sekä mestaruuden. Minun mielestäni kokonaisuutena tulee mielenkiintoisempi kausi kuin mitä tämä vuosi 2022 oli, Latvala uskoo.

– Haastetta riittää ja töitä pitää tehdä rajusti. Tulee olemaan paljon vaikeampaa voittaa mestaruudet tulevalla kaudella.

Rallin MM-sarja käynnistyy legendaarisella Monte Carlon osakilpailulla, joka kaasutellaan 19.-22. tammikuuta.

Lisää aiheesta:

Jari-Matti Latvala iski vaatimuksen Toyotalle: "Sanoin, etten halua enää siihen lähteä"Kalle Rovanperä on tuoreen maailmanmestarin ykkösvihollinen – nosti myös tuoreen tallikaverinsa uhkaksiKalle Rovanperältä kovaa puhetta tallia vaihtavasta Esapekka Lapista – "En epäile sitä hetkeäkään"Kalle Rovanperä avasi sanaisen arkkunsa Ott Tänakin sopimuksesta: "Pitää puskea entistä kovempaa"Jari-Matti Latvala lupailee kuljettajauutisia – nostaa esiin kaksi suomalaisnimeäTommi Mäkiseltä paljastus uudesta kuskista: "Japanin pää olisi halunnut jo vuotta aiemmin katsoa mahdollisuutta"
MM-ralliRalliJari-Matti LatvalaToyotaHyundaiM-SportMoottoriurheilu
Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • 14:39
    Ott Tänak

    Lähde: Iso uutinen Ott Tänakin tulevaisuudesta

  • 13:04
    Ralli

    Ogier ja Rovanperä löivät muille luun kurkkuun, maailmanmestari romahti – MTV seuraa

  • 08:27
    Ott Tänak

    Rallitähti rymisteli ulos mestaruustaistosta – asetelma taas otollinen MM-draamalle

  • 06:34
    Kalle Rovanperä

    MM-rallista paljastui jokerikortti – Kalle Rovanperäkin hämmästeli: "Niitä oli eri paikassa"

  • Eilen22:34
    Ralli

    MM-ralliauto katon kautta ympäri – kammomutkan tapahtumille selitys: "Emme osanneet odottaa"