Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Japanissa kuolonuhrien määrä nousee, yli 100 kuollut – pääministeri perui matkansa Eurooppaan ja Lähi-itään

1:30Japanissa kuolonuhrien määrä nousee
Julkaistu 09.07.2018 09:47

Veera Pennanen

veera.pennanen@mtv.fi

Japania piiskanneiden rankkasateiden aiheuttamissa tulvissa on kuollut yli 100 ihmistä, kertoo uutistoimisto Reuters. Tulvat ja maanvyörymät ovat maata pahiten koetelleet sitten vuoden 1983. 

Yllä olevalta videolta voit katsoa uutisvideon Japanin tulvien tuhoista. 

Lue myös: 

Tulvat tappaneet kymmeniä Japanissa – miljoonat lähteneet evakkoon

Reutersin lähteen mukaan Japanin pääministeri Shinzo Abe on päättänyt perua Belgiaan, Ranskaan, Saudi-Arabiaan ja Egyptiin suunnitellut matkansa. 

Aben matkojen peruuntuminen oli liberaalidemokraattisen puolueen (LDP) pääsihteeri Toshihiro Nikain mukaan välttämätöntä. Viranomaiset ovat nostaneet hälytystason korkeimmaksi mahdolliseksi Japanin länsiosissa, kertoo CNN. 

Reutersin mukaan tulvissa on tämänhetkisten tietojen mukaan kuollut 109 ihmistä. Lisäksi 79 ihmistä on yhä kateissa. Tulvat ovat pahimmat sitten vuoden 1983, jolloin 117 ihmistä kuoli rankkasateiden aiheuttamissa tulvissa. 

0:56Tulvat ja maanvyöryt aiheuttavat massiivista tuhoa Japanissa

Lisää aiheesta:

Etelä-Korean tulvissa useita kuolleita, kaatosateet maan rankimmat 80 vuoteenLiki 60 ihmistä on kuollut ja miljoonia evakuoitu ennätyksellisten tulvien alta Japanissa – video paljastaa rankkasateiden karut seuraukset: "Olemme erittäin huolestuneita"Japanin rankkasateissa kuollut ainakin 57 ihmistä – pelastustöissä jo 80 000 viranomaistaJapanissa vanhainkoti jäi tulvan alle – 14 ihmisen uskotaan kuolleenJapanissa rankkasateiden pelätään jo surmanneen ihmisiä, 13 yhä kateissa – 76 000:lle annettu evakuointikäskyJapanin tulvat ja rankkasateet ovat vaatineet yli 50 ihmisen hengen – yli puolitoista miljoonaa evakuoitu
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • Eilen22:57
    EU

    EU-parlamentin puhemiehellä ja Stubbilla riemukas tervehdys – "Todellinen kunnia päästä juhlimaan itsenäistä Suomea"

  • Eilen21:21
    Tshernobyl

    IAEA: Tshernobylin vaurioitunut suojakuori ei estä enää säteilyä

  • Eilen18:51
    Ukrainan sota

    Zelenskyi: Neuvottelut rauhasta jatkuvat, seuraavista askelista USA:n kanssa sovittu

  • Eilen18:38
    Itsenäisyyspäivä

    Stubb huomasi kesken saunomisen puhelimen soineen – Zelenskyihän se siellä: Myös Lukashenka onnitteli Suomea

  • Eilen18:31
    Väkivaltaiskut

    Ainakin 12 kuollut ampumisessa Etelä-Afrikassa, yksi uhreista 3-vuotias