Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jännittävät hetket käsillä taksikeskustelussa: huomenna julkaistaan selvitykset sääntelyn vaikutuksista – Timo Harakka vihjaa videolla: "Epäkohtiin puututaan"

Tomi Natri /All Over Press
Julkaistu 20.01.2020 20:20

Elise Tykkyläinen

elise.tykkylainen@mtv.fi

Liikenne- ja viestintäministeriö kertoo, että selvitykset uudistuneen taksisäätelyn vaikutuksista julkaistaan huomenna klo 9:30. Selvitykset on tilannut nykyinen pääministeri ja entinen liikenne- ja viestintäministeri Sanna Marin (sd.).

Liikenne- ja viestintäministeriö julkaisi Twitter -tilillään videon, jossa nykyinen liikenne- ja viestintäministeri Timo Harakka (sd.) kertoo taksipulman suurimmista kysymyksistä.

– Liikenne- ja viestintävirasto kiinnittää huomiota siihen, että hinnat ovat nousseet. Asiakkaat kokevat olonsa entistä turvattomammaksi, toteaa Harakka videolla.

– Taksien saatavuus on heikentynyt useissa, varsinkin pienissä kaupungeissa, hän jatkaa.

Lisäksi Harakka muistuttaa vielä loppuun Verohallinnon toiveista: kaikkiin takseihin olisi saatava mittarit.

Selvitykset taksisääntelyn vaikutuksista julkaistaan huomenna Liikenne- ja viestintäministeriön sivuilla osoitteessa lvm.fi.

Lue myös: Taksilain uudistus jopa tuplasi taksien määrän isoissa kaupungeissa – kyydin hinta nousi samalla reippaasti

Lue myös: Taksiuudistuksen piti tuoda uusia asiakkaita, mutta Pekalle lakimuutos näkyy lähinnä lovena kukkarossa: "Tuntuu siltä, että se kysyntä on mennyt piiloon"

Lisää aiheesta:

"Taksiasemilla on ollut melkoinen basaarimeininki" – taksiliiton toimitusjohtaja kertoo MTV:lle, miten asiakas voi tulevaisuudessa tunnistaa luotettavan taksinTaksilakia viilataan nyt uusiksi pikavauhtia – Timo Harakka: "Jos ei saa taksia, on vaikea neuvotella hinnastakaan"Näin Anne Bernerin mullistamaa taksilakia viilataan uusiksi – hintojen rajoittamiseen ei palata, uudistusten aikataulu on ripeäTaksiliiton mukaan nykyinen taksilaki mahdollistaa harmaan talouden: "Täytyy saada taksamittari pakolliseksi"Live hetki sitten: Hallitus sopuun liikennekaaresta – paraneeko Uber-kuskien asema, miten käy taksialan?Hallituksessa kiistaa taksikilpailun avaamisesta – Soini: Ei ole sovittu
Timo HarakkaSanna MarinTaksitKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Timo Harakka
  • 9.2.18:11
    Politiikka

    SDP:n Harakka moittii hallitusta "kaverikapitalismista" – säästöohjelmassa miljardien eurojen aukko

  • 14.10.202413:30
    Sosiaalinen media

    SDP:n Harakka: Hallituksen syytä poistua X:stä

  • 18.11.202308:45
    Madonna

    Madonnan tytär pukeutui suomalaisen suunnittelijan mekkoon, joka oli tehty käytetyistä alushousuista: "En edes kysellyt mitään"

  • 12.04.202317:19
    Junat

    Ministeriö selvitti: Suomen ei kannata siirtyä eurooppalaiseen raideleveyteen

  • 04.10.202212:01
    Sähköautot

    Sähköautojen hankintatuet on käytetty loppuun, eikä lisää tipu – ministeri Harakka: "Täyttänyt tehtävänsä"