Janne Kataja vierailee Jehovan todistajien luona Janne Katajan Uskoisitko? -sarjan toisessa jaksossa.
Janne Katajan Uskoisitko? -ohjelman toisessa jaksossa Janne Kataja tutustuu Jehovan todistajiin.
Jaksossa Kataja vierailee Jehovan todistajien paikallisessa haaratoimistossa, eli Betelissä, Vantaalla. Kyseisessä Betelissä asuu ja työskentelee noin 200 Jehovan todistajaa.
Lue myös: Janne Kataja vierailee skientologien auditointihuoneessa: "Onko tämä se kuuluisa e-mittauslaite?"
Kataja ja osa Betelin asukkaista juttelevat Jehovan todistajien opeista kahvipöydän ääressä. Jehovan todistajat odottavat Harmageddonia, eli Jumalan aikaansaamaa tilannetta maailmassa, jolloin kaikki on paremmin.
– Raamattu käsittääkseni vähän kieltää ennustamasta, mutta eivätkö Jehovan todistajat tykänneet ennustaa, milloin maailmanmuutos tulee? He antoivat tarkkoja vuosilukuja, jotka ovat kaikki jo menneet, eli oliko siinä oppierhe, Kataja utelee.
Jehovan todistajien tiedottaja Jukka Palonen selventää, että kyse on siitä, että jotain asiaa odottaessa saatamme mennä asioiden edelle.