Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Janne Kataja keskustelee tv-sarjassa Jehovan todistajien opeista: "Oliko siinä oppierhe?"

1:00Janne Kataja keskustelee Jehovan todistajien opeistaJanne Kataja kuulee Jehovan todistajien opeista – katso video!
Julkaistu 16.02.2025 19:15

Alisa Lahtinen

alisa.lahtinen@mtv.fi

Janne Kataja vierailee Jehovan todistajien luona Janne Katajan Uskoisitko? -sarjan toisessa jaksossa.

Janne Katajan Uskoisitko? -ohjelman toisessa jaksossa Janne Kataja tutustuu Jehovan todistajiin.

Jaksossa Kataja vierailee Jehovan todistajien paikallisessa haaratoimistossa, eli Betelissä, Vantaalla. Kyseisessä Betelissä asuu ja työskentelee noin 200 Jehovan todistajaa.

Lue myös: Janne Kataja vierailee skientologien auditointihuoneessa: "Onko tämä se kuuluisa e-mittauslaite?"

Kataja ja osa Betelin asukkaista juttelevat Jehovan todistajien opeista kahvipöydän ääressä. Jehovan todistajat odottavat Harmageddonia, eli Jumalan aikaansaamaa tilannetta maailmassa, jolloin kaikki on paremmin.

– Raamattu käsittääkseni vähän kieltää ennustamasta, mutta eivätkö Jehovan todistajat tykänneet ennustaa, milloin maailmanmuutos tulee? He antoivat tarkkoja vuosilukuja, jotka ovat kaikki jo menneet, eli oliko siinä oppierhe, Kataja utelee.

Jehovan todistajien tiedottaja Jukka Palonen selventää, että kyse on siitä, että jotain asiaa odottaessa saatamme mennä asioiden edelle.

Lue myös: Janne Katajan uutuusarjassa tutustutaan skientologiaan, Jehovan todistajiin, nykynoituuteen ja urantiaan

– Kuvailisin sitä niin, että tornissa on palovartija, joka näkee kaukaa nousevan savua ja antaa hälytyksen. Onko se huono asia, että hän antoi hälytyksen? Ei, koska jossain vaiheessa, kun hän antaa hälytyksen, se on todellista, Palonen sanoo.

– On myös vanha tarina paimenesta, joka varoitti lampaita sudesta. Kun hän aina varoitti, eikä sutta tullutkaan, meni uskottavuus, Kataja haastaa.

– Mutta tässä on se, että susi tulee. Meille on tärkeämpää noudattaa Jeesuksen kehotusta kertoa sanomasta ja varoittaa ihmisiä, Palonen sanoo.

Janne Katajan Uskoisitko? -ohjelma MTV Katsomossa ja MTV3-kanavalla torstaisin klo 21. MTV Katsomo+ -tilaajille seuraava jakso ennakkoon. 

Lisää aiheesta:

Pertti havainnollistaa Urantian oppeja Janne Katajalle: "Elämme seitsemännessä superuniversumissa"Energiahoitaja saa yhteyden Janne Katajan isoäitiin: "Voi hyvinkin olla, että hän on lähelläsi"Janne Kataja tutustuu noitien rituaalien välineisiin: "Mitä sieltä juodaan, vertako?"Jehovan todistajat kertovat Janne Katajalle tiukasta veriopistaan: "Se ei ole luonnollista"Janne Kataja vierailee skientologien auditointihuoneessa: "Onko tämä se kuuluisa e-mittauslaite?"Janne Kataja pääsi ainutlaatuiselle vierailulle skientologien kirkkoon – tutkii uskontoja harrastuksena
Janne Katajan Uskoisitko?Janne KatajaUskonnotTV-ohjelmat

Tuoreimmat aiheesta

Janne Katajan Uskoisitko?
  • 8.3.14:00
    Janne Kataja

    Pertti havainnollistaa Urantian oppeja Janne Katajalle: "Elämme seitsemännessä superuniversumissa"

  • 22.2.18:05
    Janne Kataja

    Energiahoitaja saa yhteyden Janne Katajan isoäitiin: "Voi hyvinkin olla, että hän on lähelläsi"

  • 19.2.21:01
    Janne Kataja

    Janne Kataja tutustuu noitien rituaalien välineisiin: "Mitä sieltä juodaan, vertako?"

  • 15.2.08:06
    Janne Kataja

    Jehovan todistajat kertovat Janne Katajalle tiukasta veriopistaan: "Se ei ole luonnollista"

  • 9.2.14:06
    Janne Kataja

    Janne Kataja vierailee skientologien auditointihuoneessa: "Onko tämä se kuuluisa e-mittauslaite?"