Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Janne Ahonen tuttujen kysymysten äärellä

Janne Ahonen
Janne Ahonen Lehtikuva
Julkaistu 24.02.2017 07:00

MTV SPORT - STT

Suomen MM-kisajoukkueen kokenein edustaja Janne Ahonen joutuu toistelemaan samaa asiaa. Häneltä kysellään uudestaan ja uudestaan, miksi hän jatkaa hyppäämistä. Ja vastaus on aina sama.  

– En mene mäkeen kuin yhdestä syystä. Tykkään hypätä, Ahonen vastaa kärsivällisesti tällä kertaa ruotsalaisen toimittajan kysymykseen.

Ahonen kilpailee Lahdessa kotimäissään. Ympärillä riittää hyvää tarkoittavia tuttuja, mutta huomio ja hälinä eivät häiritse enää hänen kokemuksellaan.  

– Kyse on asenteesta ja ajatusmallista. Olen tottunut kehuihin, haukkuihin ja kannustukseen. Mikään ei haittaa, jos saa tehdä sitä, mistä itse tykkää, Ahonen kertoo rauhalliseen tapaansa.

– Kiva tietysti, että on niitäkin, jotka tsemppaavat.  

Sen verran Ahonen varmistaa itselleen keskittymisrauhaa, että hän valmistautuu kilpailuihin Vierumäen urheiluopistolla muun joukkueen parissa. Välipäivät hän asuu kotonaan.  

Betonia on vaikea vastustaa

Ahonen, 39, tuntee Lahden hyppyrit. Betoniksi kutsuttu suurmäki (HS130) on hänen suosikkinsa, mutta Lahden MM-kisat avataan normaalimäen (HS100) kilpailuilla. Tänään miehet hyppäävät karsinnan.

Harjoituksissa tehdyn karsinnan perusteella Suomen joukkue on Ahonen,, ja . Sisäinen kilpailu karsi .

Jarkko Määttä
Ville Larinto
Antti Aalto
Lauri Asikaisen

– Normaalimäessä on erikoinen lentorata, eikä se missään tapauksessa ole lempimäkiäni, Ahonen tunnustaa.  

– Siinä lennetään sen kokoiseksi mäeksi poikkeuksellisen korkealla. Ei eteenpäin, eikä liidetä vaan pikemminkin pudotaan.  

Lahden pelottava suurmäki on Ahoselle niin mieluinen, että se on vaikuttanut myös harjoitusten sisältöön.  

– Tänä vuonna olen hypännyt normaalimäessä tavallista enemmän. Helposti silti lipsahdan isompaan, jos molemmat ovat hyppykunnossa.  

Ainakin parhaimmillaan Ahonen oli myös fyysisesti huippuhyppääjä. Menestystä on kuitenkin tullut suurista mäistä enemmän kuin pienistä.  

– Pienissä ei pysty lentämällä tekemään niin paljon, Ahonen selittää hyppyreiden eroja.

Kaikki panokset Lahteen

Ahosen kuluvan kauden paras maailmancupin sijoitus on Willingenin 21. sija. Se ei välttämättä kerro kaikkea Ahosen mahdollisuuksista, sillä hän on tehnyt aivan kaiken menestyäkseen vain ja ainoastaan Lahden MM-kisoissa.

– Kausi on ollut suunnitelman mukainen. Aloitin harkitusti harjoittelun myöhään.  
Ahonen aloitti maailmancupin muiden tapaan marraskuussa Rukalla, mutta ilman kilpailuihin valmistavia harjoituksia. Kilpailuvire alkoi löytyä vasta tammikuun lopulla. Viime kisoissaan hän on ollut tasaisesti sijoilla 21-27.  

– Olen tyytyväinen, jos pystyn MM-kilpailuissa kauden parhaisiin, enkä yhtään epäile sitä. Siinä tapauksessa myös hyvät sijoitukset ovat mahdollisia.  
Mäkihypyn valmennusjohto on määrittänyt henkilökohtaisten kilpailuiden MM-tavoitteeksi sijoitukset 20 parhaan joukkoon.

Lisää aiheesta:

Mäkihyppymiehiltä kelpo suoritus Planican MM-kisoissa: ""Hyvä veto"Mäkihypyn 18-vuotias suomalaistoivo antoi kovan tulevaisuuden lupauksen – "Sinne tähdätään"Ilkka Herolalla vielä toinen mahdollisuus – ensimmäinen romuttui "paskaan valintaan"Mäkiviikolla apea pohjavire yleisön puuttumisen takia – Suomen joukkue kahden hyppääjän voimin matkaan17-vuotias Mico Ahonen sai tiedon MM-valinnasta isä-Jannelle tulleesta puhelusta – "Oli se yllätys"Janne Ahonen ei masentunut karsiutumisesta – "Viime kaudella ei yhtään noin hyvää kisahyppyä"
MäkihyppyHiihtolajitUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Mäkihyppy
  • Eilen12:53
    Hiihtolajit

    Kylmä viesti Norjan mäkihyppyhuijareille

  • 1.11.14:43
    Hiihtolajit

    Norjan mäkihypyn MM-huijari avasi suunsa

  • 21.10.22:04
    Maastohiihto

    Jari Isometsä Venäjä-päätöksistä: Hämmentävää

  • 21.10.21:22
    Maastohiihto

    Suomalaisjäsen kertoo kokouksesta, jossa hiihdon Venäjä-päätös tehtiin – "Surullisia asioita"

  • 21.10.21:02
    Maastohiihto

    Venäjä raivostui hiihtopommista