Suomen jalkapallomaajoukkue vaihtoi torstaina majapaikkaa. Suomi matkusti reilun kahden tunnin matkan Guangzhousta Shenzheniin, aivan Hongkongin liepeille.
Joukkue harjoitteli torstaina ottelustadionin vieressä olevalla harjoituskentällä. Päävalmentaja Antti Muurinen oli tyytyväinen olosuhteisiin.
-Kenttä oli ilmaan nähden hyvässä kunnossa. Vettä on satanut pari päivää ja Kiinassa on ollut paikallisten mukaan harvinaisen kylmä. Muuten kaikki on mennyt suunnitelmien mukaan, Muurinen sanoi.
Torstain harjoitukset jättivät väliin nuhasta kärsineet Rami Hakanpää ja Alexei Eremenko jr. Torstain arvioiden mukaan molemmat toipuvat pelikuntoon lauantaiksi, kun Suomi kohtaa harjoitus- ja ottelukiertueen toisessa ottelussa Kiinan.
-Lauantain ottelussa olemme varmasti terävämpiä jo ottelun alusta. Tiistaina huomasi, että lähes kaikki pelaajat pelasivat ensimmäisen ottelunsa moneen kuukauteen. Toisella jaksolla peli kulki paljon paremmin ja toivottavasti jatkamme siitä lauantaina, Muurinen sanoi.
Suomen ja Kiinan välinen toinen maaottelu alkaa kello 9.45 Suomen aikaa. Välittömästi ottelun jälkeen alkaa joukkueen kotimatka.
(MTV3-STT)