Tänä vuonna jääkiekon MM-kisoissa on tiukat turvatoimet, eikä areenalle tai sen vieressä sijaitsevalle fanialueelle saa tuoda edes pientä käsilaukkua.
Moni suomalaisfani on ihmetellyt Ruotsin tiukkaa käytäntöä, jonka vuoksi jääkiekon MM-kisapeleihin ei saa viedä minkäänlaista laukkua areenan sisälle.
Syynä on Ruotsin poliisiviranomaisten kahden vuoden takainen linjaus, joka koskee lähes kaikkia yleisötapahtumia maassa. Poikkeuksena laukun voi tuoda tapahtumaan ainoastaan terveydellisistä syistä. Myös lasten hoitolaukut ovat sallittuja, mutta ne käyvät läpi turvatarkastuksen.
Lue myös: "Vieläkin herkistyy" – 38 vuotta Ruotsissa asunut superfani Marko todisti paikan päällä Leijonien historiallista MM-kultaa
Pauliina Hautala ja Risto Willman ovat kiertäneet jääkiekon MM-kisoja ympäri maailmaa jo vuosia. He olivat varautuneet tiukkaan laukkulinjaukseen jo etukäteen, sillä siitä tiedotettiin jo lippuja ostaessa.
– Pariisissa oli aika tiukkaa myös. Nyt on erikoista se, ettei naisten käsilaukkua saa olla mukana. Ei minkäänlaista laukkua kenelläkään, Hautala kertoo.
Willman ei ole huomannut muuta erikoista turvallisuustoimiin liittyen.
