Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Itsenäisyyspäivä on Michael Monroelle veteraanien juhla – näitä asioita muusikko ikävöi aina Suomesta ollessaan maailmalla

0:49Näin Michael Monroe viettää joulua Johanna-vaimonsa kanssaKatso videolta, miten Michael Monroe viettää nykyisin joulua Johanna-vaimonsa kanssa.
Julkaistu 06.12.2023 13:09
Toimittajan kuva
Teresia Jokela

teresia.jokela@mtv.fi

Muusikko Michael Monroe on kiertänyt maailmaa musiikin perässä ja asunut 10 vuotta New Yorkissa.

Muusikko Michael Monroelle, 61, itsenäisyyspäivä merkitsee ennen kaikkea vapautta. 

– Saamme kiittää veteraaneja vapaudestamme. Rintamalle oli silloin pakko lähteä. En tiedä, arvostetaanko vapautta tarpeeksi. Ihminen unohtaa niin helposti, Monroe kertoi MTV Uutisille. 

Hän on juhlinut itsenäisyyspäivää myös tasavallan presidentin vastaanotolla Johanna-vaimonsa kanssa.

– Olimme 2011  Tarja Halosen  kutsumina Linnan juhlissa. Se oli suuri kunnia olla siellä. Ajattelen, että itsenäisyyspäivä on veteraanien juhla. 

Monroe on musiikkiuransa myötä kiertänyt paljon maailmalla, joten poissa ollessa Suomesta tulee aina tiettyjä asioita ikävä. 

– Luontoa, rauhaa ja puhtautta. Kun asuin Manhattanilla, New Yorkissa, 10 vuotta, hain aina jouluksi kuusen ja kuuntelin Sibeliuksen Finlandiaa. Myös lapsuuden joulut olivat aina ihania. Ne olivat viatonta aikaa. Sain aina jonkun levyn lahjaksi. Joka kerta, kun kuuntelee tiettyä levyä, niin muistuu juuri se joulu mieleen. Joulu on yksi lempijuttujani, Monroe kertoi. 

Katso videolta, miten Michael Monroe viettää nykyisin joulua Johanna-vaimonsa kanssa.

Itsenäisyyspäivän juhlahumu lähtee käyntiin MTV Katsomossa kello 17 Valmiina Linnan juhliin -lähetyksellä. Linnan juhlat nähdään MTV Katsomossa kolmen tunnin suorana lähetyksenä kello 19 alkaen.

Lue myös: Eini astelee Linnan juhliin ensimmäistä kertaa: "Vietin muutaman hiljaisen hetken"

Lisää aiheesta:

Lasten itsenäisyysjuhlassa jännittivät karkkibuffet, yllätysartisti ja Petteri OrpoArtisti Eini kertoi Linnan juhlien ikimuistoisista kohtaamisistaan: "Minulla on sydän täynnä"Eini astelee Linnan juhliin ensimmäistä kertaa: "Vietin muutaman hiljaisen hetken"Laura Voutilainen paljastaa kotijoukkojensa reaktion hänen Salkkarit-vierailuunsa: "He olivat, että nyt täytyy..."Paula Vesala paljastaa erikoisen asian, jonka kertoo Suomesta usein ulkomailla: "Jos pitää vähän keventää tunnelmaa"80 vuotta täyttävä Eino Grön on elänyt viimeiset 42 vuotta juomatta alkoholia: "Olen voinut olla esimerkkinä"
Michael MonroeLinnan juhlatTarja HalonenItsenäisyyspäiväJouluSeurapiirit

Tuoreimmat aiheesta

Michael Monroe
  • 1.5.15:25
    Vappu

    Anne Kukkohovi paistattelee bikineissä, Michael Monroe räntäsateessa – tällaisissa tunnelmissa suomalaiset julkkikset viettävät vappua

  • 18.1.09:06
    Tarja Turunen

    Tarja Turunen julkaisi kuvan uudesta perheenjäsenestään – Michael Monroe kommentoi ihastuneena

  • 12.11.202410:00
    TV-ohjelmat

    Arto Nybergin uudet kuviot selvillä

  • 19.10.202408:20
    Hanoi Rocks

    Rokkikukko Michael Monroesta on tylsää, kun ihmiset luopuvat tyylistään vanhentuessaan: "Ole se henkilö, joka olet alusta lähtien ollut"

  • 03.07.202421:55
    Seurapiirit

    Michael Monroe julkaisi romanttisia yhteiskuvia Johanna-vaimonsa kanssa – juhlistavat 21-vuotishääpäivää