Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Itseajava robottiauto aiheutti ensimmäisen kuolonuhrin – nainen jäi Uber-auton alle Arizonassa

Julkaistu 19.03.2018 20:20
Toimittajan kuva

Markus Lehtiniitty

markus.lehtiniitty@mobiili.fi

mlehtiniitty

Itseajava robottiauto on aiheuttanut ensimmäistä kertaa kuolonuhrin. Yhdysvaltojen Arizonan osavaltion Tempessä nainen jäi itseajavan Uber-testiauton alle ja kuoli saamiinsa vammoihin.

Paikallinen ABC 15 -televisiokanava raportoi naisen jääneen itseajavan Uberin operoiman auton alle maanantaina. Hän kuoli vammoihinsa myöhemmin sairaalassa. Tarkkoja yksityiskohtia tapahtuneesta ei vielä tiedetä.

Uberin myös käyttämä, Ford Fusionista kehitetty itseajamisen testiauto.

Auto oli autonomisesti itseajavassa tilassa sen osuessa naiseen Tempen kaupungin poliisin mukaan.

Uberin, kuten lukuisten muidenkin robottiautoja kehittävien yhtiöiden, testaamissa robottiautoissa istuu kuskin paikalla toistaiseksi testikuljettaja, jonka pitäisi jatkuvasti valppaasti seurata tilannetta ja olla valmiina ottamaan auto hallintaansa. Jostain syystä näin ei tässä tapauksessa tapahtunut tai kuljettaja ei ennättänyt enää pelastamaan tilannetta.

Uber on jo reagoinut tapahtuneeseen keskeyttämällä kaikki itseajavien robottiautojen testit niin Tempessä, San Franciscossa kuin myös Torontossa.

”Sydämemme ovat uhrin perheen kanssa. Teemme kaikin tavoin yhteistyötä paikallisten viranomaisten kanssa tämän tapauksen tutkinnassa”, kommentoi Uber muun muassa Business Insider -sivustolle.

Aiemmin mieskuljettaja kuoli Teslan semiautonomisen Autopilotin ollessa päällä Teslan kolaroitua rekan perävaunun kylkeen. Mies oli jättänyt huomioimatta useita varoituksia Autopilotin käytöstä ja riittävästä valppaudesta.

Lisää aiheesta:

Lähde Uberin kuolonkolarista: Robottiauto havaitsi jalankulkijan ja olisi ehtinyt jarruttaa – tästä syystä ei tehnyt niinPaljastus Uberin kuolonkolarista: Volvon hätäjarrutusjärjestelmä oli kytketty pois päältäOnko tässä perimmäinen syy kuolonkolariin? Uber testaa robottiautojaan muista poikkeavalla tavallaVideo saattaa järkyttää: Nainen kuoli Uberin robottiauton alle – olisitko itse ehtinyt reagoida?Nainen kuoli jäätyään robottiauton alle – Toyotakin painoi paniikkinappulaa Ensimmäinen uhri: Nainen kuoli Uberin robottiauton alle USA:ssa – kyyditykset keskeytetty
DigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Digi
  • Eilen19:48
    Huijaukset

    Suomalaiskeksintö voitti kilpailun: Vähentänyt merkittävästi puhelinhuijauksia

  • 30.11.14:27
    Tekoäly

    Brittitutkija uskoo tekoälyn räjähtävän käsiin – vaikutukset jopa pandemiaakin suuremmat

  • 29.11.19:08
    Kuluttajariidat

    Asiakas osti television, joka meni rikki takuuaikana – myyjäliike yritti hyvittää vain alle puolet myyntihinnasta

  • 29.11.17:15
    Sosiaalinen media

    Tutkija: Nämä somepalvelut altistavat ristiriitoihin työnantajan kanssa – "Tehdään hassunhauskoja videoita"

  • 29.11.06:17
    Dokumentit

    MTV Katsomo: "Samppa" kertoo, miksi teki väärennetyn HSL-lipun, jolla oli tuhansia käyttäjiä