Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"Itämeren suojelussa Suomella ei ole aihetta syytellä muita"

Lehtikuva/Kimmo Räisänen
Lehtikuva/Kimmo RäisänenCopyright:MTV3 Oyj/Lehtikuva, 2010
Julkaistu 21.04.2010 15:00(Päivitetty 11.08.2010 14:44)

Itämeri voidaan yhä pelastaa, jos ihmiset ovat valmiita tekemään oikeat toimenpiteet, suojelutyössä aktiivisesti toimiva Juha Nurminen sanoo.

Juha Nurminen on omistautunut jo vuosia Itämeren suojelutyöhön sekä merellisen kulttuurin vaalimiseen. Vaikka Itämereen liittyy paljon ongelmia, Nurminen ei halua ryhtyä pessimistiksi.

− Itämeren suurin ongelma on rehevöityminen, jonka aiheuttavat maatalouden ja yhdyskuntien ravinnepäästöt. Jos kykenemme vähentämään ravinnekuormitusta riittävän ponnekkaasti, meri voi pelastua, Nurminen sanoo.

Katse omaan napaan

Kuva/Antti Pulkkinen
Kuva/Antti PulkkinenCopyright: MTV Oyj/2010

Itämeri kuuluu kaikille sen varrella sijaitseville valtioille. Se, miten maat suhtautuvat yhteisen meren suojelemiseen, vaihtelee.

Esimerkiksi Varsova laskee edelleen yli puolet jätevesistään suoraan veteen; joskin tilanne on korjautumassa lähiaikoina. Kalingradissa asiat ovat vielä huonommin. Suomi onkin tukenut Venäjää vedenpuhdistamoiden rakentamisessa. Herää kysymys, onko meidän tehtävämme maksaa saastuttavan naapurin kulut?

− Tässä on nyt vallalla kaksi väärää käsitystä. Ensinnäkin, Suomi on Venäjän suhteen maksumiehenä vain pieneltä osin. Venäjän ympäristöasiat ovat yleisesti huonolla mallilla, mutta esimerkiksi Pietari on asiassa hyvän toiminnan esimerkki. Kaupungin tilanne on kohentunut huomattavasti, Nurminen sanoo.

Toisekseen Suomella ei ole aihetta osoittaa syyttävällä sormella muita. Maamme on maatalouden jätevesien suhteen per capita Itämeren suurimpia kuormittajia.

− Jokaisen maan pitäisi katsoa enemmän omaan napaansa. Puheet koskevat liikaa esimerkiksi huviveneiden päästöjä, kun isot ongelmat muodostuvat maatalouden ohella ihmisperäisistä jätevesistä. Isoja asioita hoidettaessa pitää lähteä liikkeelle isoista kohteista.

Pieniä toivonpilkahduksia

Lehtikuva/Markku UlanderLehtikuva/Markku UlanderCopyright:MTV3 Oyj/Lehtikuva, 2010

Nurminen on saanut tuntumaa Itämeren tilaan myös sukelluskuvausharrastuksensa kautta. Meren huono kunto näyttäytyy paikan päällä karuna, mutta mahtuu joukkoon toivonpilkahduksiakin.

− Itämerestä saa todella kauniita merenalaisia kuvia silloin, kun se on levätön, toisin sanoen silloin, kun vesi on kylmää. Tämä kertoo siitä, että meren palautumismahdollisuus on yhä olemassa.

− Viime kesänä Suomenlahdella oli ensimmäistä kertaa havaintoja siitä, että kuolleiden pohja-alueiden määrä oli pienentynyt.

Suojelutyön ohella Nurminen on perehtynyt merenkulkukulttuuriin ja kirjoittanut aiheesta useita kirjoja. Miehellä on syytä iloon, sillä hänen ja John Nurmisen Säätiön vuonna 2007 julkaisema teos Meritie on lyönyt läpi maailmalla.

− Kyseinen kirja on tämän päivän bestseller Keski-Euroopassa. Kirja on käännetty seitsemälle kielelle, Nurminen iloitsee.

Studio55/Jenni Kokkonen

Lisää aiheesta:

20 todistetta, että sinulla menee paremmin kuin luuletHyvää Elämää -ohjelma jatkaa terveyden tiellä – Studio55.fi-sivujen päivitys lakkaaJo viiden kilon ylipaino voi nostaa syöpäriskiä puolellaSyöpäpotilaan hiustenlähtö vähenee tutkitusti tällä keinollaViisi merkkiä siitä, että olet pitkäkestoisessa parisuhteessaHikoilu on kiinni koosta, ei sukupuolesta
Studio55

Tuoreimmat aiheesta

Studio55
  • 06.03.201706:15
    Studio55

    20 todistetta, että sinulla menee paremmin kuin luulet

  • 02.03.201708:06
    Studio55

    Hyvää Elämää -ohjelma jatkaa terveyden tiellä – Studio55.fi-sivujen päivitys lakkaa

  • 02.03.201706:15
    Syöpä

    Jo viiden kilon ylipaino voi nostaa syöpäriskiä puolella

  • 01.03.201719:30
    Studio55

    Syöpäpotilaan hiustenlähtö vähenee tutkitusti tällä keinolla

  • 01.03.201706:15
    Studio55

    Viisi merkkiä siitä, että olet pitkäkestoisessa parisuhteessa