Italia karsiutui jalkapallon MM-kisoista, kun se hävisi Pohjois-Makedonialle 0-1-lukemin. Joukkue otti shokkitappion raskaasti vastaan.
Jalkapallon MM-jatkokarsintojen ensimmäinen kierros tarjosi yhden valtavan yllätyksen, kun kesällä Euroopan mestaruuden voittanut Italia karsiutui kisoista häviämällä Pohjois-Makedonialle viime hetken maalin turvin.
Tappio otettiin Italiassa raskaasti vastaan. Yllätyskarsiutuminen sai Italian tähtipelaajat ja valmentajankin sanattomiksi.
– Me olemme pettyneitä. Meidät on tuhottu. En löydä adjektiiveja (kuvailemaan), konkaripuolustaja Giorgio Chiellini toteaa Gazzetta dello Sportin mukaan.
– Tätä on vaikea selittää, vaikea löytää vastauksia. Tämä sattuu todella paljon, Jorginho komppaa.
– Viime kesän EM-kisoissa koin suurinta iloa urallani. Nyt koin suurimman pettymyksen. Tämä on jalkapalloa, ja välillä uskomattomia asioita tapahtuu. Tätä ottelua on vaikea analysoida. En tiedä, mitä sanoa, päävalmentaja summaa.

