Luciano Spalletti on erotettu Italian jalkapallomaajoukkueen peräsimestä.
Lue myös: Shokki-ilmoitus supertähdeltä – Huuhkajien ottelun alla kuohuu
Spalletti ilmoitti päätöksestä itse sunnuntaina sen jälkeen, kun Norja murskasi Italian 3–0-lukemin MM-karsintojen lohko-ottelussa perjantai-iltana. Italialaisluotsi kertoi kuitenkin ottavansa ohjat vielä maanantai-illan ottelusta Moldovaa vastaan.
– Eilisiltana tapasimme (Italian jalkapalloliiton) puheenjohtajan (Gabriele) Gravinan. Hän kertoi minulle, että minut vapautetaan maajoukkueen valmentajan tehtävästä, Spalletti sanoi.
– En aikonut luopua tehtävästäni. Olisin mieluummin pysynyt paikallani ja jatkanut työtäni. Olen kuitenkin paikalla Moldova-ottelussa, jonka jälkeen ratkomme sopimusasiat.
Lue myös: Cristiano Ronaldon Portugali teki historiaa – Espanja suli kahdesti dramaattisessa finaalissa
Spalletti ehti valmentaa Italian peräsimessä alle kahden vuoden ajan. Hän korvasi Roberto Mancinin syyskuussa 2023.
Spalletti vei Italian onnistuneesti kesän 2024 EM-kisoihin, mutta putoaminen neljännesvälierävaiheessa Sveitsille asetti hänet saman tien paineen alle.
Perjantain nöyryyttävä 0–3-tappio Norjalle keräsi kovaa kritiikkiä italialaismediassa ja osoittautui viimeiseksi naulaksi Spallettin arkkuun.
– Tämä joukkue katoaa eetteriin, kuin puoliksi unohtunut päiväuni. Tällä joukkueella ei ole mitään sisältöä, eikä mitään minkä varaan kaatua kun hommasta tulee haastavaa, luonnehti Football-Italian toimittaja Susy Campanale.
Italian tappio Norjaa vastaan oli sen ensimmäinen MM-karsintaottelu ja se majailee lohkossaan neljäntenä. Lohkossa pelaavat myös Israel, Viro ja Moldova.