Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Entinen Hartwall-areena on myyty

Julkaistu 12.11.2024 19:05
Toimittajan kuva

Juhana Nyman

juhana.nyman@mtv.fi

Suomalainen ostajaryhmä on ostanut Helsinki-halli Oy:n äänivaltaiset c-sarjan osakkeet venäläisomistajilta.

Kaupan syntymisen vahvistaa MTV:lle Helsinki Halli Oy:n hallituksen jäsen Kai Paananen. Myös ulkoministeriön pakotetiimin vetäjä kertoo saaneensa tiedon kaupasta. Ensimmäisenä asiasta kertoi Ilta-Sanomat.

LUE MYÖS: Helsinki-halli on viimein myyty – MTV Urheilu tavoitti venäläisoligarkin edustajan juhlatunnelmissa

Toteutuakseen kauppa vaatii vielä EU:n ja Suomen viranomaisten hyväksynnän.

Suomalaisen ostajaryhmän taustalla on Ilta-Sanomien mukaan kiinteistösijoitusyhtiö Trevian, jonka kautta kauppaan kytkeytyy useampia suomalaisia sijoittajia. Ostajaryhmän avainhenkilöt ovat Trevianin toimitusjohtaja Reima Södervall ja yrittäjä Heikki Viitikko. Viitikosta tulee areenan päärahoittaja.

Paananen on myös yhden hallin venäläisomistajan, Gennadi Timtshenkon asianhoitaja. Timtshenko sekä Arkadi, Boris ja Roman Rotenberg ovat käyttäneet halliyhtiössä äänivaltaa Arena Events -yhtiönsä kautta. Omistajista kaikki Roman Rotenbergiä lukuunottamatta ovat EU:n pakotelistalla.

Areenakauppa vaatii toteutuakseen vielä EU:n ja Suomen viranomaisten hyväksynnän.

– Kauppasopimus on jo molempia osapuolia sitova, mutta kaupan toteutumisen ehtona on saada sille EU-tason poikkeuslupa. Sen jälkeen seuraavat vielä viranomaisprosessit kotimaassa, Trevian Kasvu LP Ky:n kaupallinen neuvonantaja Tuomas Poskiparta sanoo Ilta-Sanomille.

Helsingin Ilmalassa oleva entinen Hartwall-areena on ollut käyttämättömänä vuodesta 2022 sen jälkeen, kun Venäjä hyökkäsi Ukrainaa.

Lisää aiheesta:

Entisen Hartwall-areenan maanvuokrarästit on kuitattuHS: Ryhmä suomalaissijoittajia estänyt Helsingin areenan halliyhtiötä ajautumasta konkurssiinSisäpiiritiedot kertovat: Tästä syystä entisen Hartwall Arenan kauppa junnaa yhä IS: Entisen Hartwall Arenan myyntipäivä sovittu – suomalaisryhmä liikkeelläIS: Neuvottelut Helsinki-hallin myymisestä kiihtyneet – "Nyt tilanne on toinen"Venäläisoligarkit luopuvat entisen Hartwall-areenan omistuksistaan
Helsinki-halliJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Helsinki-halli
  • 2.7.12:03
    Veikkaus

    Jättidiili: Tässä Helsinki-hallin uusi nimi!

  • 28.3.13:15
    Jokerit

    Jokerit ei palaa Hartwall-areenaan!

  • 27.2.12:25
    Helsinki

    Helsingin areena valtavalle viihdetoimijalle 20-vuotisella sopimuksella – "Kansainväliset supertähdet takaisin Helsinkiin"

  • 19.2.22:09
    Nokia Arena

    Areenojen taistelu? Suomen jättihallit ottavat pian tosissaan yhteen: "Niin se on alun perin suunniteltukin"

  • 17.2.20:33
    Venäjä

    MTV:n tiedot: Venäläiset eivät saa Helsingin areenan kaupparahoja – nimi ratkeamassa pian