Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Iranin uskonnollinen johtaja haukkuu Saudi-Arabiaa USA:n lypsylehmäksi

USA:n presidentti Donald Trump osallistui Saudi-Arabiassa tervetulotanssiin 20.5.2017 yhdessä kuningas Salmanin kanssa.
USA:n presidentti Donald Trump osallistui Saudi-Arabiassa tervetulotanssiin 20.5.2017 yhdessä kuningas Salmanin kanssa.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 28.05.2017 10:27

MTV UUTISET - STT - AFP

Iranin korkein uskonnollinen johtaja ajatollah Ali Khamenei on haukkunut Saudi-Arabian vääräuskoisten amerikkalaisten "lypsylehmäksi".

Khamenein mukaan saudit ovat uskovinaan Koraaniin, mutta käytännössä toimivat sen opetusten vastaisesti.

– Yhdysvallat on Saudi-Arabiassa vain pumpatakseen heiltä rahaa kuin lypsylehmästä, ja lopuksi lehmä teurastetaan, Khamenei sanoi lauantaina muslimien pyhän paastokuukauden ramadanin alkajaisiksi järjestetyssä tapaamisessa.

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump vieraili Saudi-Arabiassa viikko sitten, missä yhteydessä julkistettiin muun muassa maiden välinen jättimäinen 110 miljardin dollarin asekauppasopimus. Lisäksi maat ovat solmineet joukon muita mittavia investointisopimuksia.

Khamenein mukaan saudien olisi syytä käyttää rahansa omien kansalaistensa olojen kohentamiseen vääräuskoisten rahoittamisen sijaan.

Sunnijohtoinen Saudi-Arabia ja shiiajohtoinen Iran ovat taustavoimina monissa Lähi-idän konflikteissa, kuten Syyriassa ja Jemenissä.

Saudi-Arabian Riadissa pitämässään puheessa Trump vaati kaikkia maita liittymään yhteen Iranin eristämiseksi, kunnes maa muuttaa linjaansa yhteistyöhaluisemmaksi. Trump syytti Irania konfliktien ja terrorin lietsomisesta Lähi-idässä.

Lisää aiheesta:

Vuosia riidelleet Saudi-Arabia ja Qatar näyttävät olevan jälleen ystäviäHizbollahin johtaja varoittaa: Sota Irania vastaan epävakauttaisi koko Lähi-idän Saudi-Arabia uhkaa tehdä Qatarin niemimaasta saaren ja dumpata ydinjätteet sen rajan lähelleSaudi-Arabia ja Iran kiivaassa sanasodassa: Lähi-idän Hitler vastaan epäkypsä ja heikkomielinen diktaattoriKerry taivuttelee Saudi-Arabian kuningasta Iran-kiistassaIslamintuntijat: Saudi-Arabian ja Iranin välit kiristyvät
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • Eilen23:38
    Ulkomaat

    Syyttäjä: Louvren ryöstäjät ovat pikkurikollisia – epäilty nainen puhkesi itkuun oikeudessa

  • Eilen22:00
    Israel

    Israelin saamat ruumiit eivät olleetkaan panttivankien – uusia ruumiita löytynyt taas tunnelista

  • Eilen20:36
    Väkivalta

    Kuningas Charles kauhistui Britannian puukkohyökkäyksestä – kaksi uhria yhä hengenvaarassa

  • Eilen16:25
    Avaruus

    Metsästävä kosminen lepakko ilmestyi taivaalle

  • Eilen16:13
    Ampumatapaukset

    Poliisilta lisätietoa Lahden ampumatapauksesta